Test telefonu Evolveo X4 – obrněný Android s tlačítky

Test telefonu Evolveo X4 – obrněný Android s tlačítky
Autor: Redakce|Popisek: Evolveo X4
13 / 08 / 2016, 14:15

Všichni s obrovskými dotykovými telefony to asi známe – člověk má vyrazit na vodu, kolo nebo do hor a tam všude hrozí poškození drahého telefonu, a stejně tak nemilá věc jako rychlé vybití telefonu a tedy ztráta možnosti komunikace.

Je několik cest jak se tomu vyhnout a díky telefonu Evolveo StrongPhone X4 si sebou ať už do práce, nebo za zábavou můžete vzít chytrý telefon s dotykovým displejem a klasickou tlačítkovou klávesnicí.

Přiznám se, že mě osobně klasické „hloupé“ telefony už nelákají a proto velmi oceňuji tento nový přírůstek, který umožňuje přijímat e-maily a vůbec být „v obraze“. Samozřejmě díky velikosti displeje nelze čekat zázraky, ale na základní věci telefon zcela jistě stačí a podporuje samozřejmě připojení přes 3G nebo WiFi. Z telefonu je možné udělat i HotSpot pro jiná zařízení. Výkonnostně se samozřejmě nejedná o žádného rychlíka - v benchmarku GeekBench 3 dosahuje pouhých 478 bodů (starší Samsung Galaxy S5 má 2836), ale telefon není určen na hraní a na vše ostatní výkon bohatě stačí.

Když telefon dorazil a já ho rozbaloval, přiřítil se můj sedmiletý syn a hned dvakrát mě překvapil slovy: „Tati ty sis koupil kalkulačku?“. Tedy zaprvé tím, že ví co je kalkulačka a zadruhé, že nepoznal tlačítkový telefon. V tom okamžiku mi došlo, jaké generační rozdíly vznikají při pohledu na technologie.

Ale zpátky k telefonu. Evolveo X4 je znatelně užší než klasické odolné tlačítkové telefony od Evolvea a velmi příjemně se i díky své šířce drží v rukou a je možné ho i jednou rukou ovládat. Palcem se krásně dosáhne jak na tlačítka, tak na dotykový displej o rozměru 320x240 bodů krytý Gorilla Glass 3. Displej mimochodem funguje i když je kompletně pokrytý vodou.

Kvádřík o rozměrech 133x64x17 mm má v horní části umístěný microUSB konektor, na levé straně je konektor pro sluchátka a tlačítko fotoaparátu, na pravé straně jsou tlačítka pro ovládání hlasitosti. Úplně dole je programovatelné tlačítko SOS, kde si můžete nastavit vytočení 5 různých čísel, či odeslání nouzové textové zprávy.

Telefon funguje po poslední aktualizaci na Androidu 4.2.2.

Telefon je schopen i nouzově fotografovat, je vybaven 2 megapixelovým fotoaparátem s přisvětlením pomocí LED diody, která je používaná i aplikací FlashLight jako svítilna.

Zatím to zní poměrně pěkně, ale hlavním problémem tohoto dvousimkového telefonu je výdrž na baterii. Tam kde jeho starší „hloupý“ bratříček X3 vydrží bez problémů přes týden, chytrý X4 kolabuje již po dvou dnech vcelku normálního používání. Samozřejmě svádí k tomu i to, že telefon umožňuje instalaci aplikací a máte ho tak častěji v ruce, než X3, který je určen jen k telefonování. Základním kamenem úrazu je ale podle všeho malá kapacita baterie, konkrétně 1 950 mAh.

Hodnocení
+ Chytrý telefon s tlačítky za velmi rozumnou cenu
+ Dualsim
+ Bytelná konstrukce a elegantní vzhled
- Starší Android 4.2.2
- Slabší výdrž na baterie

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace