Test zabezpečeného mobilního telefonu Enigma E2

Test zabezpečeného mobilního telefonu Enigma E2
29 / 07 / 2018, 08:00

„To je kalkulačka?“ ozvalo se z úst mého syna, když jsem rozbalil balíček s tlačítkovým telefonem Enigma E2, který dorazil do redakce na recenzi.

V dnešním světě placatých dotykových telefonů vypadá klasická konstrukce jako zjevení z jiného světa. Ale i přes tento „zastaralý“ vzhled nabízí telefon vynikající ochranu proti odposlechům. Stejně jako kdysi dávno, když poslanci a členové vlády nosili šifrované Nokie, i nyní je ale zapotřebí pro uskutečnění šifrovaného hovoru stejný protikus, tedy další Enigma E2.

Enigma

Pokud ji máte, a máte v telefonu i speciální bezpečnostní kartu, dá se říci, že máte vyhráno. Šifrovaný rozhovor se uskuteční po stisku jediného tlačítka. Na bezpečnostní kartě je uložen autorizační klíč, který telefonu umožní identifikovat přístroj na druhé straně a uskutečnit rozhovor. Během něj se o bezpečí vašich slov stará 2048 bitové šifrování RSA, po autorizaci telefon šifruje zvukový přenos pomocí algoritmu AES s 256 bitovým klíčem. Aby byl hovor opravdu bezpečný, je klíč pokaždé unikátní a podle vyjádření výrobce se během hovoru mění jeho parametry. Velká je i rychlost spojení s druhým šifrovaným telefonem, kdy se spojíte v rozmezí 2-8 vteřin.

Telefon je použitelný i na standardní funkce, které od telefonu ve 21. století očekáváte, tedy je vybaven fotoaparátem (i když s rozlišením pouhých 3 Mpx), obsahuje jednoduchý webový prohlížeč s podporou WAP a k handsfree v autě se připojí bez problémů přes Bluetooth. Wifi ale v telefonu chybí.

To, že je na tyto věci použitelný, ale stejně znamená, že vedle něj stejně budete využívat svůj moderní chytrý telefon a Enigmu použijete jen právě na šifrované hovory. Nevyužijete tedy ani zdaleka paměť na 5 000 kontaktů, které můžete do telefonu uložit. U telefonu bohužel není také umožněna synchronizace s běžným Gmailem nebo Outlookem.

Vzhledem k ceně pohybující se nad sumou 40 000 Kč je tento telefon limitně určen jen těm, kteří se bojí odposlechů, tedy lidem pohybujícím se v businessu či politice. Enigma E2 je ale chytrého telefonu z kapsy nezbaví.

Plusy

  • bezpečnost hlasového přenosu
  • jednoduchost volání
  • bezpečnostní karta se sama zničí při pokusu o manipulaci

Mínusy

  • cena
  • nutnost použití dvou stejných telefon pro šifrované spojení
  • plastový vzhled a kvalita zpracování

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace