Texaská sedmička: V jednoduchosti je síla. Sedm vězňů na útěku v převleku za misionáře. Dopadeni díky televizi

Texaská sedmička: V jednoduchosti je síla. Sedm vězňů na útěku v převleku za misionáře. Dopadeni díky televizi
Popisek: George Rivas
03 / 05 / 2018, 18:00

Sedm vězňů v ostře střeženém vězení v Texasu v odlehlém městě Kenedy vzalo svůj útěk pěkně od podlahy pod heslem: „V jednoduchosti je síla.“ Žádné tunely nebo figuríny jako tomu bylo kdysi při slavném útěku z Alcatrazu. Tato parta vězňů své strážné prostě zmlátila

Útěk se stal v roce 2000 hlavním pořadem televize Fox s názvem America 's Most Wanted. Díky televizní pozornosti se podařilo sedm vězňů dopadnout již měsíc po útěku.

Vězně vedl kriminálník George Rivas (30), odsouzený k mnohanásobnému doživotí za vydírání a únosy. Také ostatní členové gangu byli těžcí zločinci, kteří jen o vlásek unikli popravě. Nakonec ale i na ně došlo.

psali jsme: Vrah Roman Čabrada utekl z vězení společně s komplicem. Ukryli se ve falešné paletě, kterou sami vyrobili

Model byl jednoduchý. Čas útěku si vybrali kolem oběda, kdy byl ve věznici největší klid. Postupně přemohli více než deset stráží včetně jejich šéfa. Udělali to takhle: Jeden z vězňů si zavolal strážného, že chce něco důležitého ohlásit. Zatímco mu něco vyprávěl, další vězeň praštil strážného zezadu do hlavy.

psali jsme: Jack Sheppard byl víc než jen český Kajínek: Vězeň s dětskou tváří unikal z vězení se stejnou lehkostí, s jakou líbal svou vyvolenou

Oběť pak obrali o uniformu, klíče, kartu, svázali a zamkli v cele nebo kanceláři. Když narazili na zaměstnance v civilu, ani jeho šaty nepohrdli. Tímto způsobem všech sedm vězňů postupně „změnilo identitu“. Ti, kteří byli převlečeni za civily, se odebrali k zadní bráně a předstírali, že přišli opravit porouchané počítače.

Skupina uprchlíků zvana Texas 7

Skupina uprchlíků zvana Texas 7

 

Nakonec všech sedm prchlo ukradenou dodávkou, určenou pro potřeby věznice. Protože potřebovali peníze, jejich prvním činem na svobodě bylo přepadení obchodu s elektronikou. Poté se ubytovali v motelu pod falešnými identitami a na Vánoce 24. Prosince 2000 se vypravili vykrást obchod se zbraněmi. Získali na 40 různých zbraní a bedny munice.

psali jsme: Nemocný Kajínek z vězení: Mám vzkaz pro svědka, který mě poslal na doživotí

Svědek přivolal policii, bohužel však přijel jen jeden policista. Uprchlíci ho prostříleli jako řešeno 11 ranami. Byla vypsána odměna 100 tisíc dolarů, záhy vyrostla na půl milionu.

Díky televizi Fox se policii ozvalo několik svědků, kteří uprchlíky spatřili v Coloradu. Ti se vydávali za misionáře, když sestavili kapelu, hrající hlasitou křesťanskou hudbu. Policie postupně zatkla všech sedm, jeden uprchlík spáchal sebevraždu.

Šéf gangu George Rivas byl záhy popraven. Trest smrti dostalo i pět zbylých vězňů.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Autor: hop

 

Tagy článku