Těžká rána pro italské ,,vlastence" - rázná premiérka Meloniová kope za Ukrajinu

Těžká rána pro italské  ,,vlastence&quote; - rázná premiérka Meloniová kope za Ukrajinu
Autor fotografie: Quirinale.it, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Giorgia Meloniová
07 / 01 / 2023, 12:30

V zářijových volbách v Itálii dominovala Giorgia Meloniová a jí vedená strana Bratři Itálie. Jestliže se italští ,,vlastenci" domnívali, že je to i jejich výhra, tak se hluboce zmýlili.

Již z předvolebních předpovědí bylo patrné, že k vítězství v italských volbách směřuje mladá ambiciózní dáma Giorgia Meloniová. Je zajímavé, že ve volbách v roce 2018 obdržela strana pouhá 4% hlasů, raketový nárůst hlasů pak vyslal Meloniovou do vlády jako její předsedkyni.

Rázná žena, která se staví například proti ilegální migraci, a její uskupení je označováno za postfašistické, však na druhé straně neudělala radost italským horlivým národovcům, kteří se domnívali, že Itálie zpřetrhá pouta s Ukrajinou ohledně vojenské pomoci. Jenže Meloniová stačila již na začátku svého vládnutí jasně vzkázat, že Itálie stojí za Ukrajinou a bude ji podporovat. Premiérka také koncem roku řekla, že by ráda jela do Kyjeva, aby dala zřetelně najevo, že Itálie napadenou zemi podporuje.

Stejné síly se opět mylně domnívaly, že Meloniová, která se údajně rozešla s fašismem, jejž však od mládí obdivovala, se bude plácat po ramenou s Vladimirem Putinem, nicméně i tady narazila tvrdě kosa na kámen. Je ovšem třeba říct, že v minulosti tomu tak zdaleka nebylo, a naopak Meloniová byla tou, která vyjadřovala po anexi Krymu v roce 2014 k Putinovi pozitivní postoje.

Radikální pravicová premiérka a nekompromisně působící politička prohlásila, že Itálie je pevnou součástí NATO, a řekla to jistě i na margo sympatií italského expředsedy vlády Silvia Berlusconiho, který je Putinovým přítelem, a možno říct i obdivovatelem. Těmito výroky Meloniová ,,v praxi" ukázala, kam Itálie geopoliticky patří, protože pokud by navázala bližší vztahy s Ruskem, nebo aplikovala přímo proruskou politiku, pomoc Ukrajině by logicky byla nemožná.

V této souvislosti je třeba upozornit na to, že koaliční partneři Meloniové už tak jednoznačně pozitivní postoj k Ukrajině nemají, hovoříme o Lize severu Mattea Salviniho a straně Vzhůru Itálie, a již zmíněném Berlusconim. I Salviniho v minulosti pojily (a pojí) s Putinem minimálně dobré vztahy. Právě Salvini bezesporu na Meloniovou žárlí, protože premiérka nyní prožívá vrchol politické kariéry, a on chtěl být samozřejmě na jejím místě.

Na každý pád italští ,,vlastenci", stejně jako v jiných zemích, budou mít minimálně za vlády Meloniové smůlu - premiérka učinila jasné a silné prohlášení, kam Itálie patří, a i přes proputinovské sympatie Berlusconiho a Salviniho si ve vládě dokáže v této záležitosti zjednat pořádek.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace