Theresa Mayová: Vlastní proces brexitu bude spuštěn do konce března 2017

Theresa Mayová: Vlastní proces brexitu bude spuštěn do konce března 2017
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Theresa Mayová
02 / 10 / 2016, 16:30

Britská premiérka prohlásila, že Velká Británie aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy do konce března 2017. Mayová tak ohlásila přesný termín procesu praktického vystoupení země s EU, na což naléhala jednak EU, i její vnitropolitičtí soupeři.

Potom již Velká Británie z hlediska mezinárodního práva nebude dále členem EU a právo jiné předpisy závazné pro členské země EU přestanou pro Velkou Británii platit.

Vyjádření Mayové má rovněž uklidnit a semknout řady konzervativců, scházejících se na výroční stranické konferenci v Birminghamu. Brexit bude klíčovým tématem jednání.

V rozhovoru pro Sunday Times Mayová také řekla, že aktivace článku 50 je prvním krokem k tomu, aby se Velká Británie znovu stala suverénní a nezávislou zemí. Prohlásila, že po březnu 2017 se navrátí autorita a síla voleným orgánům Velké Británie.

Referendum o vystoupení či setrvání Velké Británie v EU proběhlo 23. června a jen těsně zvítězila varianta brexitu. Tehdejšího předsedu vlády Davida Camerona stálo referendum premiérské křeslo, načež se někdejší lídr konzervativců stáhl z politiky úplně.

 

 Zdroj: rt.com

 

Tagy článku