Tichá a spolehlivá. Terénní hybridní motorka Silent Hawk

Tichá a spolehlivá. Terénní hybridní motorka Silent Hawk
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Silent Hawk
23 / 10 / 2017, 18:00

Silent Hawk je hybridní army bike určený pro účely armády. Její největší předností je fakt, že je tichá a může jezdit na elektřinu.

Americká výzkumná agentura DARPA si nechala od společnosti Logos Technologies vypracovat v roce 2015 plán na hybridní terénní motocykl pro armádní účely.

psali jsme:Slavný ruský výrobce Kalašnikov představil elektro motocykl

Výsledkem se před několika měsíci stal ,,tichý" army bike Silent Hawk, který představuje pro americkou armádu významnou posilu. DARPA trvala na hlavním požadavku, aby motorka byla tichá a při jízdě vydávala nízkou hladinu zvuku, pokud možno maximálně 75 decibelů. Silent Hawk je určen pro průzkumné účely a k tomu jsou uzpůsobeny její jízdní vlastnosti. 

psali jsme: Společnost Case IH představila ,,inteligentní" traktory Steiger CVXDrive i pro nezkušené řidiče

Specifikem Silent Hawku je fakt, že ,,umí" jezdit jak na diesel, benzin či drahý tryskový pohon, ale především na elektřinu, čímž si zajišťuje svůj tichý provoz, který využije zejména před nepřátelskými liniemi. Výhodou je to, že podle Logos Technologies se dá motorka na plně elektrickou přeměnit během pouhých 30 minut. Pokud se ,,promění" v celoelektrickou, dostane se Silent Hawk v hlučnosti i pod 55 decibelů.

Právě ,,tichý režim" vyvažuje nevýhody Silent Hawku, jimiž jsou pomalejší jízda a relativně těžká konstrukce (necelých 160 kg). Motorka však může zdolat i těžší terény a může na svém hybridním motoru dosáhnout rychlosti až 88 km/h.

psali jsme: Motoped Survival pro Šíleného Maxe, aby přežil apokalypsu

DARPA je s konečnou podobu prorotypu ,,tichého" army biku spokojená, a tak již již příští rok může dojít k její sériové výrobě. Vzhledem k tomu, že po prvních testech Silent Hawku si DARPA objednala u Logos Technologies další dva prototypy, je pravděpodobné, že speciální armádní síly by mohly motorku dostat již brzy.

 

Zdroj: popularmechanics.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.