Tillerson: Cílem není oslabení IS, ale jeho nezvratná porážka

Tillerson: Cílem není oslabení IS, ale jeho nezvratná porážka
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Rex Tillerson
22 / 03 / 2017, 20:00

Cílem Spojených států a koalice bojující proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) není její oslabení, ale nezvratná porážka. Prohlásil to dnes americký ministr zahraničí Rex Tillerson na úvod setkání šéfů diplomacií, kteří řeší další postup v tažení proti džihádistům. Jednání se zúčastní i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

,,Zavázali jsme se zničit celosvětovou sílu zla," řekl americký ministr zahraničí, pro něhož je jednání se 68 ministry zahraničí první takto velkou akcí, kterou pořádá od lednového nástupu do funkce.

Tillerson na úvod schůzky vypočítal úspěchy, které zaznamenaly místní síly za přispění koalice vedené Američany v oblasti iráckého města Mosul a syrské Rakky, kde IS ztratil značnou část svého území.

,,Pro teroristy je nyní těžší dostat se tam (na území ovládané IS), a co je důležitější, dostat se ven, aby nás mohli ohrožovat v našich domovech," zdůraznil ministr stále větší izolovanost islamistických bojovníků, k níž podle něho zásadně přispěla spolupráce v rámci protiislamistické koalice.

Pentagon odhaduje, že proti stavu z roku 2014 ztratila radikální skupina 65 procent svého území. Podle Tillersona nyní v osvobozených regionech nastává neméně důležitá fáze obnovy, na níž naváže normalizace poměrů. Na všechny tyto kroky budou podle něho Američané se spojenci dohlížet, hlavní odpovědnost však bude na místních obyvatelích.

Americký prezident Donald Trump opakovaně vyzývá spojence, aby zvýšili své příspěvky na obranu a sejmuli z USA část břemene vojenských výdajů. Tillerson dnes v tomto duchu uvedl, že by se měl výrazně změnit poměr, na který k boji proti IS přispívá USA a zbytek koalice.

 

psali jsme:

Islámský stát přišel loni o skoro čtvrtinu území, ukázala analýza

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.