Tillerson vyzval Čínu, aby pomohla přesvědčit KLDR k odzbrojení

Tillerson vyzval Čínu, aby pomohla přesvědčit KLDR k odzbrojení
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Rex Tillerson
22 / 06 / 2017, 07:45

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson vyzval Čínu, aby pomohla přesvědčit severokorejský režim k zastavení jaderného zbrojního programu. Ministr to řekl po dnešní schůzce, na které ve Washingtonu jednal s předními čínskými diplomaty a představiteli čínské obrany. Informovala o tom agentura Reuters.

,,Zopakovali jsme Číně, že má diplomatickou povinnost vyvinout silnější ekonomický a diplomatický tlak na severokorejský režim, pokud chce v regionu zabránit zostření situace," řekl Tillerson.

Americký ministr krátce po setkání uvedl, že se s čínskými protějšky shodl na tom, že Čína a další země musí zesílit tlak na zločinecké organizace KLDR, které financují zbrojení. Washington i Peking si podle něj přejí, aby na Korejském poloostrově prokazatelně nebyly uchovávány žádné jaderné zbraně.

Prezident Donald Trump v úterý kritizoval jako nedostatečné výsledky Číny v přesvědčování Severní Koreje k ukončení jaderného zbrojního programu, i když zároveň Peking pochválil za snahu. Trumpovo vyjádření přišlo krátce poté, co byla oznámena smrt amerického studenta Otto Warmbiera, který byl zadržován asi rok a půl ve vězení v Severní Koreji a po propuštění se vrátil do USA v kómatu. Tillerson dnes zopakoval, že Spojené státy budou nadále vyvíjet tlak na KLDR, aby propustila další tři zadržované Američany.

Čína je nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a hlavním dodavatelem hospodářské pomoci této chudé zemi. V poslední době ale sílí rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy, které Severní Korea provádí. Bílý dům opakovaně vyzývá Čínu, aby využila svého vlivu na severokorejského diktátora Kim Čong-una a přiměla ho pozastavit raketový a jaderný program.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace