Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
13.1.2015 / 3000 až 5000 evropských občanů představuje potenciální teroristickou hrozbu, tato čísla byla získaná od tajných služeb členských států EU. To jsou slova ředitele Europolu Roba Wainwrighta, která řekl poslancům výboru pro vnitřní věci Britského parlamentu.
Zdroj: BBC News
O tom, že příznivci islámistů z řad Evropanů odjíždí na Střední východ bojovat s islámisty, jsme psali v našich článcích "Jak se evropské státy vypořádají se svými občany bojujícími za Islámský stát?" nebo "Britská matka verbuje na sociálních sítích nevěsty pro islámisty".
Nyní ředitel Europolu uvedl, že orgány činné v trestním řízení nemají možnost sledovat online komunikaci podezřelých. To je podle něj "nejpalčivější problém" policejních orgánů v EU. Podle něj se jedná o "bezpečnostní díru", které čelí policejní síly z celé Evropy, když se snaží vypátrat extremisty na základě jejich online komunikace.
Potom pokračoval "Skutečnost je taková, že bezpečnostní orgány dnes nemají potřebnou schopnost plně chránit společnost před těmito druhy hrozeb...Zločinci a osoby podezřelé z terorismu si stále posílají "velmi šifrované" zprávy pomocí tzv. "darknetu".
Když se ho poslanci parlamentu ptali, kolik Evropanů tedy vycestovalo do Sýrie bojovat po boku islámistů, odpověděl "Mluvíme o 3000 až 5000 státních příslušníků EU....Je jasné, že máme co do činění s převážně mladými muži, kteří po svém návratu mají možnosti nebo schopnosti provádět podobné útoky, jakých jsme byli svědky v posledním týdnu v Paříži".
Ředitel britské MI5 Andrew Parker minulý týden uvedl, že asi 600 Britů se chystá odcestovat do Sýrie.
"Sociální média slouží jako nábor nových rekrutů džihádistů a navíc jsou účinným nástrojem propagandy" řekl Wainwright. Požaduje nejen lepší a efektivnější spolupráci mezi orgány činnými v trestním řízení a internetovými providery, ale především požaduje mít víceméně bez soudního povolení sledovat internetovou komunikaci.
O podobné aktivitě české tajné služby jsme psali v článku "České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách".
Na otázku předsedy výboru Keitha Vaze, zda mohou Britové v noci klidně spát, odpověděl Wainwright "Britové si mohou být jisti, že zde v Británii máme jedny z nejúčinnějších opatření pro boj proti terorismu ve světě. NIcméně terorismus je reálná hrozba pro Británii, stejně jako pro další evropské země
Jeho komentáře přicházejí uprostřed obnovené diskuse o tom, zda by britská policie a bezpečnostní agentury měly dostat další pravomoci ke sledování e-mailů a zpráv po útocích ve Francii.
Závěr je předvídatelný: s odvoláním na zajištění bezpečnosti všech občanů EU dojde časem k dalšímu omezení našich osobních svobod. Komunikace přes sociální sítě, ale i emaily a vlastně kompletní elektronická komunikace bude pod stálým dohledem policie a tajných služeb. 508 milionů občanů EU ztratí další kus svého soukromí kvůli 5000 potencionálních podezřelých.
Psali jsme také:
Francouzské bezpečnostní orgány věděly o nebezpečí teroristického útoku. Jsou ale bezradné
České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách
Cestovní manuál agentů CIA o kontrolách na ruzyňském letišti
Další teroristický útok ve Francii - vláda povolává do ulic další policisty a vojáky
Islamisté zaútočili v australském Sydney
DETEKT - nesledují vás tajné služby?
Váš počítač i mobil v ohrožení! Od této chvíle nepoužívejte neznámá USB zařízení
Google a Apple - šifrování dat se nelíbí FBI a tajným službám
Předávání citlivých informací o finančních transakcích do USA? Ano, na základě mezinárodní Dohody FATCA