Tisíce katalánských studentů stávkují kvůli omezení autonomie

Tisíce katalánských studentů stávkují kvůli omezení autonomie
25 / 10 / 2017, 16:00

Tisíce studentů středních a vysokých škol v Katalánsku dnes zahájily stávku na protest proti chystanému převzetí pravomocí místní vlády Madridem. Studenti barcelonské univerzity se pokusili zablokovat dopravu na místních silnicích, k žádným incidentům však podle médií nedošlo. Část rodičů si stěžuje, že pedagogové podporující stávku se jich neptali na souhlas s účastí jejich dětí na protestu. Katalánské úřady odmítají obvinění, že výuka některých škol i postoje učitelů jsou zaujaté ve prospěch katalánské samostatnosti.

Mezi stávkujícími jsou podle zpravodajského webu 20minutos.es studenti jedné z největších katalánských škol, Autonomní univerzity v Barceloně (UAB). Přibližně 200 jich připravovalo stávku již během noci a dnes rozdávali letáky vyzývající k aktivitě proti současné španělské vládě.

"Odsuzujeme jakoukoli státní represi, jako je použití (ústavního článku) 155... a žádáme katalánský parlament o vyhlášení republiky, protože je jasné, že bez rozchodu (se Španělskem) se nepohneme," řekla mluvčí studentské unie UAB Célia Appelová. Článek 155, o jehož užití bude v pátek hlasovat španělský Senát, umožňuje centrálnímu kabinetu omezit autonomii regionu, jehož vláda porušuje zákony.

Stávku pod heslem "Nemůžete uvěznit celý národ! Proti frankistické represi!" doprovází plakát zobrazující krále Felipeho VI. a premiéra Mariana Rajoye vedle portrétu diktátora Franciska Franka, k jehož počínání separatisté chystané kroky centrální vlády přirovnávají.

Ke stávce se na UAB i v dalších školách připojila pouze část studentů a výuka většinou s omezeními probíhá.

Skupina rodičů, jejichž děti studují na jedné z barcelonských škol, dnes podle listu ABC zveřejnila prohlášení, podle něhož nesouhlasí s otevřeně separatistickým přístupem pedagogů. Učitelé prý děti nutí připojit se k protestům proti Madridu. Rodiče také tvrdí, že někteří žáci petici požadující nezávislost Katalánska podepsali kvůli obavám ze zastrašování, a požadují, aby školy vyučovaly neutrálně a aby z nich vycházeli studenti "svobodně myslící" a nikoli "indoktrinovaní".

Podobně dnes reagoval na stávku katalánských studentů předseda místní odnože Lidové strany, která tvoří centrální vládu, Xavier García Albiol. Podle něj část středních a vysokých škol tendenčně ovlivňuje své studenty, avšak nestranné nejsou ani jiné stupně výuky. "Když v nějaké mateřské škole máte na zdi katalánskou vlajku, tak kde to jsme?" prohlásil v rozhovoru s katalánskou televizí TV3.

Předseda katalánské školské rady Ángel Casas prohlásil, že nemá "důvěryhodné informace" o tom, že by školy vyučovaly zaujatě proti Madridu. "Většina pedagogů je velmi opatrná," uvedl podle listu El País.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku