Tisíce Tunisanů se přidali k islámistům

Tisíce Tunisanů se přidali k islámistům
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
19 / 03 / 2015, 09:15

Tunis začíná být pro turisty nebezpečná destinace. Zvažte při plánování dovolené bezpečnostní rizika. Ministerstvo zahraničních věcí vydalo varování.

Do Sýrie, Iráku a Libye odcházejí na výzvu islámských radikálů tisíce mladých Tunisanů. Právě Tunisané jsou nejpočetnejší skupinou bojovníků IS. 

O tom, že Tunis začíná být ne zcela bezpečná destinace, přesvědčil včerejší teroristický útok v hlavním městě, kdy zahynulo 17 zahraničních turistů ("Džihádisti v Tunisu zastřelili nejméně osm cizinců v muzeu a přepadli parlament")

České ministerstvo zahraničních věcí včera aktualizovalo upozornění k cestám do Tuniska:

V souvislosti s útokem v muzeu Bardo v hlavním městě Tunisu dne 18. března 2015 MZV upozorňuje občany na nutnost dbát zvýšené opatrnosti a řídit se pokyny tuniských bezpečnostních orgánů. Navzdory zrušení výjimečného stavu v Tunisku s platností od 5. března 2014 a přes určitou stabilizaci politické situace v návaznosti na parlamentní a prezidentské volby konané koncem roku 2014, nadále nedošlo ke zlepšení celkové bezpečnostní situace v Tunisku. 
 

Tuniské ministerstvo vnitra už v minulosti upozornilo, že asi 9 tisícům Tunisanů zabránilo ve výjezdu ze země, když zjistilo, že se chtějí připojit k IS. 

"Tuniští radikální islamisté vysílají své lidi do Sýrie, aby je připravili na pozdější boj v samotném Tunisku," řekl AFP tuniský politolog Salahuddín Jurčí.

Navíc tuniské bezpečnostní složky zatkly přes sto osob, které plánovaly teroristické útoky, uvedl mluvčí ministerstva vnitra. Jednalo se o militantní buňky islámského státu, které operovaly ve městě Hammam Ghzaz a plánovaly bombové útoky na budovy. (zdroj: electronicresistance.net)

"Mnoho Tunisanů, kteří jsou mezi džihádisty v Sýrii a Iráku, má středoškolské, nebo dokonce vysokoškolské vzdělání. Jsou ve věku sedmnácti až sedmadvaceti let," říká Muhammad Redžeb. Ten vede organizaci snažící se pomáhat Tunisanům, kteří se v zahraničí ocitnou v nouzi (zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Letos v lednu přepadli islámští teroristé, luxusní mezinárodní hotel v libyjském hlavním městě Tripolisu, který je vzdálen pouhých 300 kilometrů od oblíbené destinace na Džerbě. 

Agentura REUTERS uvedla, že tři až pět těžce ozbrojených teroristů vniklo dovnitř hotelu, a postřílelo nejméně pět lidí, včetně policisty. Mezi mrtvými jsou Američané, Francouzi a zřejmě i hosté z Číny. Další tři členové ochranky zahynuli při výbuchu automobilu zaparkovaného před hotelem. Jeden z útočníků se odpálil granátem.

Psali jsme také:

Džihádisti v Tunisu zastřelili nejméně osm cizinců v muzeu a přepadli parlament

Další teroristický útok islamistů – devět mrtvých v hotelu Corinthia v Tripolisu

Válka v severní Africe je na spadnutí. Itálie se obává libyjských uprchlíků

IS "Libyi použijeme jako vstupní bránu do EU!"

 

 

Tagy článku