Tisk: Puigdemont prý vyhlásí volby, pomohlo Baskicko

Tisk: Puigdemont prý vyhlásí volby, pomohlo Baskicko
Popisek: Carles Puigdemont
26 / 10 / 2017, 12:45

Katalánský premiér Carles Puigdemont zvažuje vypsání regionálních voleb, čímž by se Katalánsko mohlo vyhnout omezení své autonomie, které chystá španělská vláda. Tvrdí to španělská i katalánská média. Španělský deník El País dokonce napsal, že Puigdemont by mohl předčasné volby v autonomním regionu vyhlásit už dnes odpoledne. Katalánský deník La Vanguardia uvedl, že varianta voleb se pouze vrátila do hry při jednáních katalánské vlády.

Jiný katalánský deník El Periódico dnes uvedl, že Puigdemont souhlasil s možností vyhlásit volby po středečním jednání skupiny katalánských podnikatelů s baskickým premiérem Iňigem Urkulluem. Ta se konala ve Vitorii a cílem bylo nalézt řešení sporu Madridu a Barcelony. Urkullu podle deníku vzkázal Puigdemontovi, že by bylo lépe, aby nevyhlašoval jednostranně nezávislost, ale aby vyhlásil volby. Má tak podle baskického premiéra učinit výměnou za to, že se španělský premiér Mariano Rajoy zaváže neaplikovat článek 155 španělské ústavy umožňující omezení autonomie. Podle listu El Periódico prý Puigdemont elektronickou poštou odpověděl kladně.

Deník s odvoláním na zdroje blízké jednání v Baskicku také tvrdí, že Puigdemont nevyhlásí nezávislost Katalánska ani před jednáním Senátu, ani po něm. Podle tohoto scénáře by to mělo umožnit jednotnou katalánsko-baskickou frontu pro rozhovory s Madridem o reformě španělské ústavy.

Katalánský premiér pověřil delegáta jednáním v Senátu

Katalánský premiér Carles Puigdemont pověřil delegáta, aby za něj jednal ve španělském Senátu, který projednává omezení autonomie Katalánska. V dopise, který poslal předsedovi Senátu, také uvedl, ústava podle něj neumožňuje Madridu odvolat autonomní vládu. Podle Puigdemonta jen dovoluje centrální vládě "dát pokyny" úřadům autonomního regionu.

Puigdemont měl do dnešních 10:00 SELČ lhůtu, aby se vyjádřil, zda předstoupí před senátní komisi, či plenární zasedání Senátu, a bude obhajovat své postoje ohledně snah o vyhlášení nezávislosti Katalánska. Ve středu oznámil, že sám tam nepojede, protože Madrid se podle něj už rozhodl aplikovat článek 155 španělské ústavy o možnosti omezení autonomie.

Dnes média informovala, že Puigdemont poslal dopis, v němž pověřuje obhajobou svého postoje zástupce katalánské vlády v Madridu Ferrana Mascarella. Pokud nebude Mascarella moci, mají v Senátu vystoupit mluvčí dvou katalánských stran v Senátu separatistické Republikánské levice Katalánska (ERC) a Katalánské evropské demokratické strany (PDeCAT) Miquel Angel Estradé a Josep Lluís Cleries.

Katalánský premiér v dnes zaslaném dopise také tvrdí, že podle článku 155 nemá Madrid právo odvolat autonomní vládu, nýbrž jen "dát pokyny autonomním úřadům". Článek 155 říká: "Pokud autonomní společenství neplní závazky, které mu ukládá ústava či jiné zákony, nebo jedná tak, že vážně poškozuje obecný zájem Španělska, může vláda, po předchozím podání stížnosti premiérovi autonomního regionu a pokud na ni tento neodpověděl, se schválením absolutní většinou Senátu přijmout nutná opatření, aby donutila vládu k plnění daných povinností, nebo aby chránila zmíněný zájem. Pro provedení těchto opatření může vláda dát pokyny všem orgánům autonomních regionů.

Katalánští politici se až do rána radili o dalším postupu

Představitelé Katalánska se do dnešních brzkých ranních hodin radili o dalším postupu. Schůzka podle informací deníků El País a El Mundo nepřinesla shodu. Mezi katalánskými politiky přetrvává spor o to, zda má katalánský regionální parlament jednostranně vyhlásit nezávislost. Druhou možností by bylo vyhlášení předčasných voleb.

Schůzky, která začala ve středu v 19:00 SELČ, se účastnil předseda katalánské vlády Carles Puigdemont, jeho blízcí spolupracovníci a další zástupci katalánské koaliční vlády.

S napětím očekávaná a opakovaně odkládaná schůze katalánského parlamentu by mohla podle španělských médií začít dnes v 17:00 SELČ. Parlament by měl zasedat až do pátku, kdy se očekává jeho reakce na rozhodnutí španělského Senátu. Ten se sejde v pátek dopoledne a očekává se, že přijme opatření omezující autonomii Katalánska.

Už dnes bude o dalších krocích Madridu jednat speciální senátní komise, před níž měl právo obhajovat své postoje i katalánský premiér Carles Puigdemont. Ten to ale ve středu odmítl s tím, že Madrid se už rozhodl aplikovat článek 155 španělské ústavy a omezit autonomii Katalánska.

Podle listu El Mundo Puigdemont na dnešních 10:00 SELČ svolal další schůzku se svými poradci do sídla vlády a poté hodlá sdělit poslancům ze separatistického uskupení Junts pel Sí (Společně pro ano) svou reakci na údajně chystané aplikování článku 155.

Separatisté nejsou v dalším postupu jednotní. Část z nich volá po okamžitém vyhlášení samostatné katalánské republiky, jiní navrhují uspořádat předčasné volby. Právě vyhlášení regionálních voleb je jednou z podmínek Madridu, jak může katalánská vláda omezení autonomie zabránit.

Samotní obyvatelé Katalánska jsou v otázce nezávislosti podle dřívějších průzkumů rozděleni zhruba půl na půl.

I dnes se čekají demonstrace proti krokům Madridu vůči Katalánsku. Na poledne vyzvala k manifestacím ve velkých městech Katalánska - Barceloně, Tarragoně, Gironě (španělsky Gerona) a Lleidě (španělsky Léridě) unie studentů.

Zdroj: ČTK

Tagy článku