Titus 6x6: Nové MRAP vozidlo pro českou armádu

Titus 6x6: Nové MRAP vozidlo pro českou armádu
Autor fotografie: Tatra Trucks a.s.|Popisek: Titus 6x6
02 / 10 / 2015, 14:45

České ministerstvo obrany doporučilo vládě výběr vozidla Titus 6x6 firmy Nexter Systems. Celkem má být nakoupeno 42 MRAP (mine-resistant ambush-protected) vozidel v hodnotě 2.7 miliardy korun pro Armádu České republiky.

Již na konci září unikly informace z ministerstva obrany, že Titus překonal v Čechách navržený a vyráběný vůz Vega 4x4 během armádních testů. Navíc je podle zdrojů z obrany Titus levnější o 5,4 miliónu Kč za kus a díky podvozku Tatra 6x6 vyjede strmější terén a má vynikají poloměr zatáčení.

V rozhovoru pro IHS Jane je na 1. října mluvčí ministerstva obrany Petr Medek prohlásil: "Hlavním důvodem pro výběr Titusu místo Vegy je to, že Tatra podepsala dohodu se společností Nexter Systems na dodávku podvozek pro vozidlo Titus, ale nepodepsala podobnou dohodu s SVOS na dodávku podvozků pro vozidla Vega. Ministerstvo obrany specifikovalo, že vítězná platforma musí být vybavena podvozkem Tatra z logistických důvodů a shodnosti."

AČR požaduje dvě verze platformy Titus, velitelskou a komunikační.

Psali jsme: Tatra představí na Idetu vozidlo Titus

Všech 42 vozidel bude vyrobeno a sestaveno ve výrobním závodě Tatra Truck v Kopřivnici, dodávka pro armádu bude realizována mezi roky 2019 a 2023.

Ministerstvo obrany zároveň vyzvalo vládu, aby schválila výběr společnosti Tatra Trucks jako hlavního dodavatele 41 modifikovaných automobilů Tatra 6x6 za více než 500 milionů. Tatry nahradí letitá vozidla Praga V3S 6x6 a budou tahat houfnice o ráži 120 mm.

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.