Tkadleček utržený ze řetězu. Metody zlínského policejního šéfa řešil premiér i ombudsmanka

Tkadleček utržený ze řetězu. Metody zlínského policejního šéfa řešil premiér i ombudsmanka
22 / 11 / 2017, 07:45

Dvaasedmdesátiletá babička jela nad ránem obcí na kole pomodlit se do kostela. Při odbočování vpravo se lekla protijedoucího vozu, seskočila z kola, ale špatně došlápla a zlomila si kotník. Během stařenčiny následné hospitalizace ji v nemocnici navštívil policista a uložil jí blokovou pokutu, protože se plně nevěnovala řízení jízdního kola.

V září letošního roku dorazil na odbor vnitřní kontroly policejního prezidia v Praze frustrovaný muž a postoupil k vyřízení podnět k zahájení kázeňského řízení. Šlo o bývalého policistu Jakuba Vychodila, jenž sloužil v Uherském Hradišti.

Co tyto dva na první pohled odlišné případy spojuje? Jméno šéfa Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromíra Tkadlečka.

psali jsme: „Kolotočáři“ Kočkovi (ČSSD) hrozí deset let. Škoda kvůli krácení daně činí 430 milionů. Máme spis

„Spojitost víc než záhadná? Kdepak! Kde je ona hranice společenské nebezpečnosti? Babička na kole oproti krajskému řediteli – plukovníkovi, který svými léta netrestanými excesy poškozuje pověst bezpečnostního sboru, což je v hrubém rozporu s Etickým kodexem Policie České republiky, za což je pro mnohé řadové příslušníky jistý trest v podobě civilu,“ zlobí se někdejší vyšetřovatelka Petra Lhotáková. Obě kauzy podrobně sleduje.

Jako z Černých baronů

Historek o nesmyslných příkazech a podivínském chování velitelů koluje mezi policisty nespočet. Zdaleka ne každý příběh se však jako ten Tkadlečkův dopracuje až tak daleko, že se jím musí zabývat samotný předseda vlády.

O co jde v tomto případě, který bez nadsázky připomíná chování šerifa na Divokém západě? Jestli jste si opravdu mysleli, že vás nic u policejního sboru nemůže překvapit, tak se možná budete divit.

„Ta situace vypadá na první pohled jak z policejního vtipu,“ popsal již před časem v dopisu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) šéf Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler. V listu si ministerskému předsedovi stěžoval právě na nestandardní chování krajského policejního šéfa Tkadlečka.

Před dvěma lety Tkadleček vystoupil na setkání s policisty v zasedací místnosti územního odboru policie ve Zlíně. Zhruba padesátce příslušníků ve své řeči podle Drexlera vysvětloval, že za jeho velení bude platit jediný zákon – a tím je jeho slovo.

psali jsme: Policistka se zastřelila kvůli nadřízenému. Známe podrobnosti

„Tkadleček vzal do ruky ze stolu plastovou lahev minerální vody Rajec. Vzápětí zdůraznil: ‚,Když já řeknu, že toto, co držím v ruce, je kofola, tak to bude kofola!" Po tomto sdělení se obrátil na svého náměstka Bohdana Varyše, který seděl vedle něho, a zeptal se ho: ‚Co držím v ruce, pane náměstku?‘ – ‚Kofolu, pane řediteli,‘ odpověděl náměstek,“ stojí v dopisu, který odboráři adresovali premiérovi. „Plná zasedací místnost policistů zůstala zaražená, ztichla. Vzpomněl jsem si na Černé barony,“ doplnil Drexler.

Chataři a chalupáři

Zdá se vám taková historka neuvěřitelná? Není. Jenže policejní prezident a ministr vnitra se jí odmítli zabývat, a tak nezbylo, než aby byl sepsán dopis premiérovi. Tkadleček odmítl stížnost Unie bezpečnostních sborů komentovat. „Odmítám se k tomu vyjadřovat,“ řekl médiím.

„To vážně ani ministru vnitra, ani policejnímu prezidentovi nedošlo, co se to děje? Že se Tkadleček pasuje do role neomezeného vládce, že zákony jsou pro něj jen cárem papíru, že tímto znevažuje policii, práci řadových policajtů na chodníku,“ podivil se v reakci publicista Luděk Naivert.

Jediným správným postupem by podle něj bylo, kdyby policejní prezident ihned poté, co obdržel podnět o tomto chování krajského ředitele a jeho náměstka, nechal celou věc prošetřit, a pokud by se ukázala jako pravdivá, tak měl ty dva hned odvolat ze svých funkcí.

Obdobný názor má poslankyně Margita Balaštíková (za ANO), původem ze Zlína. Ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), na něhož Sobotka problém „shodil“, kvůli Tkadlečkovu chování interpelovala již 27. ledna 2016. „Chování pana Tkadlečka sleduje veřejnost ve Zlínském kraji s velkou pozorností.” Chovance se neúspěšně ptala, zdali Tkadlečkovy metody schvaluje. Proč neúspěšně?

psali jsme: Naschvál nezajistili důkazy, kritizuje GIBS expolicistka. Ve stodole našla krvavou sekeru

To by nesměl mít Tkadleček, jenž se stal krajským ředitelem 1. října 2014, chalupu hned vedle policejního prezidenta Tomáše Tuhého, na kterého „shodil“ problém zase ministr, upozorňuje někdejší vyšetřovatelka Lhotáková. To, že k sobě mají Tkadleček a Tuhý hodně blízko (to není tělesná vada, jen zajímavost), není ostatně tajemství. Zajímavější jsou spíše další personální propojení uvnitř zlínské policie

„Kancléř Tkadlečka Pavel Nesvadba má za manželku státní zástupkyni na Okresním státním zastupitelství ve Zlíně. Nesvadba byl pravděpodobně řešen za to, že zfackoval policistu. Jeho choť to měla ututlat,“ podotýká Lhotáková.

Rozhovor na houbách?

Ale vraťme se k babičce se zlámaným kotníkem a Vychodilovi, policistovi, jenž si letos v září na Tkadlečka (ve zmocnění právě Lhotákové) kvůli aféře Kofola stěžoval na policejním prezidiu. Co mu odbor vnitřní kontroly odpověděl?

„Výrok ředitele Tkadlečka nebyl obecně vhodný, a proto byl také předmětem jednání mezi ředitelem a policejním prezidentem. Ovšem s ohledem na jeho zasazení do celkového rámce porady, jež byla součástí výlučně interních dějů uvnitř policie, materiální stránku kázeňského přestupku nenaplnil,“ sdělil Michal Tikovský vedoucí oddělení v odboru kontroly.

„Jak ale může odbor hodnověrně prokázat, že policejní prezident Tomáš Tuhý vedl rozhovor s ředitelem Tkadlečkem, když o tomto není žádný důkaz, věc není zaevidovaná a zákon číslo 361/2003 Sb. (o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, pozn. red.) žádnou tuto formu řešení nepřipouští?“ ptá se Lhotáková, která zdůrazňuje nezákonnost tohoto jednání a nerovný přístup ve srovnatelných případech nadřízený/podřízený. „Zákon formu tohoto ‚řešení‘ zkrátka vůbec nepřipouští,“ zdůrazňuje.

Faktem je, že pokud vůbec, tak Tuhý s Tkadlečkem mohli klidně záležitost projednat při společném houbaření.

Ve Zlíně tečou nervy

O tom, jak tato situace dopadla, už nejen Securitymagazin.cz, ale i jiné sdělovací prostředky informovaly, ovšem bez shora uvedených souvislostí:

Tuhý s Chovancem plánují kvůli Tkadlečkovi, jehož dotazy ohledně aféry Kofola obtěžují, obcházet zákon o svobodném přístupu k informacím, respektive ho značně ztížit. Ten lidé přitom hojně využívají, zjistí-li například jako Vychodil, že policejní funkcionáři neplní své povinnosti tak, jak by ze zákona měli.

Na poradě krajských policejních ředitelů za přítomnosti policejního prezidenta Tuhého – podle zápisu z porady – 10. srpna letošního roku zaznělo: „Dále se množí dotazy dle zákona 106/1999 Sb. (zákon o právu na získávání informací), které neúměrně zatěžují pracovníky krajských ředitelství policie.“ To krajští ředitelé, zejména Tkadleček, vnímají jako potíž, neboť je to údajně příliš zatěžuje.

psali jsme: O reorganizaci torza ÚOOZ a sloučení sledek rozhodnou nakonec volby

Ze zápisu, který má redakce Securitymagazin.cz k dispozici, vyplývá, že se na poradě vyjádřil i Tuhý. Stav, který Tkadleček nastínil, je podle něj „vážným problémem“. Dle dokumentu o něm policejní prezident již informoval i ministra vnitra Chovance a vše chtějí de facto řešit ztížením podmínek, jak by mohli občané informace získávat.

Ti by se nově obraceli na jediné pracoviště při policejním prezidiu; zajištění informací by potom trvalo neúměrně dlouho, než by si nový orgán vyžádal stanoviska od dotčených policistů v krajích a tak dále.

„Pojďme tedy zákon o svobodném přístupu k informacím zrušit,“ roztrpčuje se Lhotáková, která na problém upozornila jako první.

Ombudsmanka: Tkadleček selhal

Ale pokračujme: jak dopadla babička se zlomeným kotníkem? Ombudsmanka Anna Šabatová považuje postup policie za nezákonný, nemravný a nedůstojný. Během šetření konstatovala jak pochybení policisty, tak Krajského ředitelství policie Zlínského kraje – tedy Tkadlečka.

Policii totiž přivolal na místo nehody nezletilý svědek, který však samotný pád neviděl – slyšel pouze pád kola a pak již viděl ženu ležet na zemi. Policista na místě nehody zjistil, že je povrch vozovky nerovný a byl několikrát opravován.

Existují tedy značné pochybnosti, zda byl pád z kola skutečně způsoben nevěnováním se řízení. Nebylo totiž nijak prokázáno, že se žena nevěnovala řízení kola. Důkaz pro takové tvrzení chybí. Problematická je pak tudíž podle Šabatové samotná návštěva policisty v nemocnici.

„Ředitel zlínského krajského ředitelství policie Tkadleček poukázal na povinnost řidiče sledovat situaci v provozu na pozemních komunikacích a trval na důvodech pro uložení pokuty,“ zdůraznila nicméně ombudsmanka.

Co na to říct? Celý tento příběh totiž připomíná buď další díl oblíbené komedie Policejní akademie, anebo kovbojky o svérázném „šerifovi“ z Divokého západu, jehož slovo je nad zákon. Nicméně jde o realitu.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Kdo je plk. JUDr. Jaromír Tkadleček

Krajský šéf přišel do Zlína z Bruntálu, kde žije pouhých sedmnáct tisíc obyvatel a kde řídil obvodní oddělení. V obvodu se před lety rozjela metanolová aféra i případ obrovských daňových úniků při obchodování s lihem. „Zlín některými kauzami získal celorepublikový prim, lze hovořit o evropských raritách,“ okomentoval to Tkadleček s tím, že podobně závažné trestné činy musejí být prioritami kriminalistů.

Padesátiletý Tkadleček je ve služebním poměru u policie 27 let. Kromě posledních 17 let, kdy působil na různých pozicích na Bruntálsku, léta pracoval i v jižních Čechách v oblasti u hranic s Rakouskem a Německem a kratší dobu také v Praze.

 

 

 

 

 

Tagy článku

-->