Tokio protestuje proti čínské válečné lodi u souostroví Senkaku

Tokio protestuje proti čínské válečné lodi u souostroví Senkaku
Popisek: Ilustrační foto čínské válečné lodi
09 / 06 / 2016, 16:15

Ve čtvrtek detekoval japonský torpédoborec čínskou fregatu, která vstoupila do přilehlé zóny ostrovů Senkaku asi v 12:50 místního času. Tato zóna je oblast táhnoucí se 24 námořních mil od pobřežních vod ostrovů.

Japonský představitel řekl CNN, že je to poprvé, kdy čínská fregata do takovéto zóny vstoupila.

"Jsme hluboce znepokojeni, že čínská námořní loď poprvé vstoupila do vod sousedících s našimi ostrovy Senkaku," řekl generální tajemník japonského kabinetu Yoshihide Suga novinářům. "V koordinaci se Spojenými státy a mezinárodním společenstvím, důrazně požadujeme aby Čína neopakovala takovéto chování, které jednostranně zvýší napětí."

Podle japonských úředníků, náměstek ministra zahraničí, Akitaka Saeki povolal čínského velvyslance Chen Yonghua, aby protestoval a požadoval, aby čínská armáda loď okamžitě opustila oblast.

Čínská loď opustila oblast v 3:05, po opakovaných výzvách z japonského plavidla.

Pikantní je, že v dané oblasti byly rovněž zjištěny ruské vojenské lodě v čase od středy 21:50 do čtvrtka 3:05 místního času, ale další podrobnosti nebyly okamžitě k dispozici.

Podle japonského státu televizního vysílání NHK s odvoláním na vyšších japonské úředníky, čínská loď mohla reagovat na pohyb ruských plavidel.

Sporné neobydlené ostrovy, známé jako Senkaku v japonštině a Diaoyu v čínštině mají nad sebou identifikační pásma protivzdušné obrany a to jak čínské, tak japonské. Jejich vlastnictví mít exkluzivní práva na ropu, minerály a rybaření v okolních vodách.

Zdroj: CNN

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.