Tomáš Prouza: "Nemáme problém v Česku přijmout 50 až 100 tisíc muslimů"

Tomáš Prouza: &quote;Nemáme problém v Česku přijmout 50 až 100 tisíc muslimů&quote;
19 / 06 / 2016, 06:30

Česko by za jistých okolností mohlo přijmout 50 až 100 tisíc migrantů. Na akci ČSSD o migraci to řekl státní tajemník pro EU Tomáš Prouza.

Před čtrnácti dny se v Lidovém domě uskutečnil seminář o uprchlické krizi. Pozvánky nebyly příliš zveřejňovány, šly nejspíš jen stranickou cestou mezi pražské organizace. Akce se účastnilo pouze asi třináct lidí, a padaly tam překvapivé výroky. Třeba z úst státního tajemníka pro EU Tomáše Prouzy nebo aktivistů a dobrovolníků, starajících se o migranty na Balkáně. ParlamentníListy.cz získaly nahrávku z celé akce a na svém serveru je zveřejnily 17. června.

Hlavím řečníkem na semináři byl státní tajemník pro EU Tomáš Prouza. Dále vystoupili aktivisté Jan Košák s Anežkou Poláškovou. „To jsou lidé, kteří dlouhodobě jezdí pomáhat do uprchlických táborů, jsou to dobrovolníci a problematikou uprchlictví a integrace cizinců se dlouhodobě zabývají,“ sděloval na úvod moderátor komorní akce Michal Pícl.

Turecko je podle Tomáše Prouzy prý zvláštní partner. „Je to země schopná nám pomoci v zastavení proudu migrace. Na druhou stranu si nedělejme iluze, že to Turci dělají z nějaké lásky vůči Evropě. Ani náhodou. Ta země dobře ví, že má možnost využít šance, že je schopna uzavřít cesty, a logicky si za to říká velkou cenu. Řada Turků to bere tak, že nám vrací, jak jsme se k nim chovali posledních 30–40 let, kdy se Turecko snažilo přiblížit EU a my jsme se k nim chovali velmi přehlíživě. Je poměrně logické, že když mají příležitost, snaží se nám to vracet."

„Zatímco žadatelům o azyl prostor musíme poskytnout, je to naše povinnost, máme se snažit je zachránit. U těch, kteří přicházejí kvůli ekonomickým důvodům, už by mělo být na každém členském státu, aby si řekl, jestli potřebuje ekonomickou sílu. Německo podle vlastních odhadů potřebuje každý rok 300–400 tisíc lidí, aby vůbec udrželo počet pracovníků, které německá ekonomika potřebuje,“ konstatoval Prouza.

Ohledně chystaného bezvízového styku s Tureckem prý žádná rizika nehrozí. Kdyby podle Prouzy systém nefungoval, je snadné ho zarazit a vrátit se zpátky k vízovému styku.

Před zhruba třinácti posluchači v Lidovém domě se dobrovolník a aktivista Jan Košák podělil o informace, kolik stojí prostřednictvím ilegálních převaděčů dostat se z Řecka přes Makedonii do Srbska. „Jde asi o 800 eur (bezmála 22 tisíc Kč – pozn. red.), to je teď aktuální cena,“ prozradil aktivista. Pro majetnější migranty je prý i rychlejší cesta. Za 4 tisíce eur se dostanou z Řecka letecky s falešným pasem až do Berlína.

Další z posluchačů uvedl, že je naší křesťanskou povinností uprchlíkům pomáhat, a tázal se, proč podle panelistů běženci nechtějí jezdit k nám do Česka. „Proč sem nechtějí? Často se k nim donesou zprávy o tom, jaký je tu oficiální postoj... ani ne české vlády, ale té hlasité menšiny odpůrců a některé zprávy se k nim dostanou,“ tvrdila aktivistka Polášková, že odpůrci migrace jsou v Česku v menšině. „Někteří z nich znají Konvičku, Zemana, protože hodně sledují média, a myslí si, že tady uprchlíky nikdo nechce,“ uvedla aktivistka.

Řeší v současné době EU už to, co nastane po skončení syrské války? Taková otázka směřovala z publika na Tomáše Prouzu. Ten míní, že nebezpečím není migrace ze Sýrie, kam se po válce začnou prý lidé zase vracet. Horší už to může být se suchem sužované Afriky.

„Mě spíš zajímá otázka, proč se pořád tak bojíme? Vždyť jde pořád o milion lidí do pětisetmilionové Evropy. V Čechách je ten nepoměr ještě větší, tady se bavíme o třech tisících lidech v desetimilionové zemi. Evropa je nejbohatší region na světě, ekonomicky jsme schopni to zvládnout, horší to už může být s integrací. Ale pokud nebudeme dělat chyby v bezpečnostní oblasti, tak nemáme problém v Česku přijmout 50–100 tisíc muslimů. Když budou dodržovat pravidla, budeme si hlídat bezpečnostní linku, jsme integraci schopni zvládnout. Ohrožuje nás to, že si nevěříme a ztrácíme víru v systém, který tady vždycky byl,“ překvapil Prouza svým prohlášením v samém závěru semináře.

Tomáš Prouza byl jmenován do funkce státního tajemníka pro evropské záležitosti v únoru 2014.  K měsíčnímu výdělku 62 tisíc korun inkasoval na odměnách v roce 2015 dalších 260 tisíc korun. Jeho výdělek za 11 měsíců, po kterých na Úřadu vlády působil, se tak blížil jednomu milionu.

Celý článek zde.

Tagy článku