TOP 09: Evidence tržeb by neměla zničit ty nejmenší

TOP 09: Evidence tržeb by neměla zničit ty nejmenší
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
28 / 04 / 2016, 13:15

Poslanci TOP 09 včera předložili novelu zákona o EET, která navrhuje osvobodit od povinnosti elektronicky evidovat tržby ty nejmenší podnikatele, jejichž příjmy nepřesahují milion korun ročně. Pokud by návrh TOP 09 prošel, zákon by se tak netýkal všech živnostníků, ale pouze plátců DPH.

Zákon, který prosadila vládní koalice na návrh ministra financí Babiše v rámci boje s daňovými úniky, se nyní týká významného počtu drobných živnostníků. Povinně evidovat tržby podle stávající platné úpravy musí od příštího ledna začít všichni podnikající v oblasti služeb, i když si vydělají měsíčně jen pár tisíc korun. Podle TOP 09 to bude právě pro tyto drobné podnikatele likvidační.

Typickými příklady jsou majitelé venkovských pivnic, které mají otevřeno pouze večer nebo v sezóně, majitelé malých opraven, kadeřnice nebo farmáři prodávající v sezóně na trzích.

„Právě u těchto poplatníků je riziko daňových úniků zcela zanedbatelné v porovnání s úniky daní u velkých společností. Naopak reálně hrozí, že finanční a administrativní náklady zákona o EET přimějí tyto živnostníky svoji činnost ukončit,“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Konec malých živností hrozí především na venkově. Důsledkem bude, že lidé přijdou o služby, na které jsou zvyklí a celkově se utlumí drobné podnikatelské aktivity.

„Celý projekt elektronické evidence tržeb považujeme za neefektivní, zatěžující a škodlivý. Není pochyb, že zvýhodňuje velké podnikatele proti malým. Zkusíme proto ochránit alespoň ty nejmenší,“ říká předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zdroj: Tisková zpráva TOP 09

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace