Popisek: Miroslav Kalousek
Dva dny před sněmovními volbám řeší někdejší lídr české pravice úkol nadmíru složitý: ,,proklouznout" do parlamentu. Zároveň tyto volby budou klíčové pro předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska, pro něhož to může znamenat konec ve velké politice.
Vraťme se však nejprve do roku 2010 a ,,revoluci" malých stran. Tehdy zabodovaly Věci veřejné a právě TOP 09, která získala 17% hlasů a načas se postupně stala vůdčí pravicovou silou. Popularitu si našla zejména u mladých liberálních voličů ve velkých městech, hlavně v Praze, směrem na venkov však její síla citelně klesala. Měla však jeden významný trumf, a tím byl Karel Schwarzenberg, který stranu táhl. Po roce 2010 byl Schwarzenberg s nadsázkou řečeno mediálně všude.
psali jsme: Protibabišovské ,,válečné tažení" znamená politickou sebevraždu
To už nyní zdaleka neplatí, protože strana se jaksi sama ,,vypotřebovala". Svým až příliš vstřícným postojem k migrační krizi v momentě, kdy je většina společnosti nakloněna proti migrantům, ztratila mnoho svých příznivců. Schwarzenberg je v médiích poskrovnu a straně začali ,,utíkat" voliči jinam. Rok 2013 a sněmovní volby byly pro Topku prvním varováním, tím dalším pak byly krajské volby minulý rok, kde strana zcela propadla.
psali jsme: Doplaví se Piráti až do Poslanecké sněmovny?
Rok 2017 pak může být dalším propadákem. Podle průzkumů volebních preferencích balancuje TOP 09 na hraně zvolení do parlamentu. Těsně před volbami to navíc nevypadá, že by Topka získala vytoužený dvouciferný výsledek, jaký si Kalousek přeje.
Vedení strany totiž uchopilo svou kampaň dost nešťastným způsobem. Prezentuje předvolební souboj jako klíčový svár parlamentní demokracie (kterou reprezentuje právě TOP 09) a jakési ,,plíživé" totality (kterou reprezentuje hnutí ANO a Andrej Babiš). Kalousek deklamuje, že pokud by vyhrálo hnutí ANO volby, dojde k demontáži zastupitelské demokracie a nastolení ,,firemního" modelu demokracie. Předseda Topky však zřejmě netuší, že toto není vůbec téma voleb, kterým má být zvyšování mezd, dvojí kvalita potravin či naše další role v EU.
psali jsme: Olga Havlová: Lithium donutilo alespoň poslance pracovat
Demokracii zde máme téměř 28 let a toto téma u voličů nemůže z logiky věci rezonovat, protože ji berou jako samozřejmou, každodenní věc. Navíc Kalousek staví tento boj jako zcela zásadní, jako poslední šanci zastavit ANO na cestě k blíže neurčité ,,neototalitě". TOP 09 by se tak měla soustředit na svůj program a své hlavní priority, protože karta ,,Antibabiš" je zkrátka dlouhodobě neúčinná.
A co se týče Miroslava Kalouska, pro něho mohou být tyto volby labutí písní ve vysoké politice. Dobře si uvědomuje, že část mladých liberálních voličů mu převzali Piráti a hnutí ANO. V novém ,,voličském rybníku" zatím není kde brát. Kalousek si však fakt, že by Topka nezasedla v nové Sněmovně vůbec nepřipouští a naopak mobilizuje své spolustraníky. Koncem tohoto týdne však může Kalousek mluvit úplně jinak.