foto: Facebook/Cesme
Evropská unie v rámci dohody uzavřené s Ankarou od jara vrátila do Turecka 748 migrantů. Vyplývá to ze zprávy o jejím plnění, kterou dnes zveřejnila Evropská komise.
Brusel ČTK - Konstatovala v ní také, že Turecko v posledních týdnech v zásadě nijak nepokročilo v plnění podmínek, které EU žádá před možným zavedením bezvízového styku. Ankaře stále chybí sedm bodů, od zavedení biometrických pasů po novou protiteroristickou legislativu či dohodu o operační spolupráci s Europolem. Země EU si v listopadu přerozdělily pouze 1406 žadatelů o azyl z Itálie a Řecka.
Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko musí přijímat uprchlíky, tvrdí eurokomisař
Dohoda, kterou letos na jaře uzavřela EU s Tureckem, velmi výrazně omezila příjezdy migrantů přes Egejské moře do Řecka. Zatím stále platí, a to i přes výrazné komplikace, které do obnovených vztahů přinesl nepodařený letní pokus o státní převrat v Turecku a následné tvrdé zákroky proti turecké opozici. Ankara na kritiku svého postupu, který zaznívá z unie, reaguje velmi odmítavě.
Turecko, které je dlouholetým kandidátem na členství v unii, se výměnou za obnovu přístupových rozhovorů, vidinu bezvízového styku a třímiliardovou finanční pomoc se skoro třemi miliony uprchlíků na svém území na jaře zavázalo přijmout zpět všechny, kdo se z jeho území nelegálně dostanou do Řecka.
Praktické provedení ale vázne, na řeckých ostrovech je podle dnešních údajů Evropské komise stále asi 16.200 migrantů, mnozí dorazili ještě před vstupem dohody v platnost. V celém Řecku je to asi 62.000 osob.
Šéf azylu Haišman: Migrace jako zbraň? Vše do sebe zapadá. Langer, Turecko…
Vedle zmíněných 748 migrantů, mezi kterými bylo 42 Syřanů a například i 394 Pákistánců či 15 Maročanů, byli další lidé vráceni na základě dvoustranného readmisního protokolu mezi Tureckem a Řeckem. Proto dnes mohla Evropská komise oznámit, že do Turecka bylo vráceno 1187 osob. Dalších více než 5700 lidí se v Řecku rozhodlo k dobrovolnému návratu rovnou do vlasti.
Za každého Syřana vráceného podle dohody do Turecka se EU také zavázala převzít jiného syrského uprchlíka přímo z táborů v Turecku. Podle dnešní statistiky bylo k 5. prosinci od počátku platnosti dohody z Turecka přesídleno 2761 lidí do osmi zemí EU. Dalších 340 lidí na přesun čeká.
Země EU v listopadu z Řecka a Itálie přejaly 1406 žadatelů o azyl
Země Evropské unie si v listopadu přerozdělily 1406 žadatelů o azyl z Itálie a Řecka, uvedla dnes Evropská komise. Eurokomisař pro migraci a vnitro Dimitris Avramopulos to označil za rekordní hodnotu, přesto ale státy osmadvacítky vyzval k "intenzivnějšímu" úsilí. Dvouletý program "přerozdělování uprchlíků podle kvót" je totiž za polovinou, z předpokládaných 160.000 lidí si státy ale podle nejnovějších čísel přebraly jen 8162 žadatelů o azyl.
Evropská komise věděla o uprchlické krizi ještě před jejím vypuknutím
Za období od 8. listopadu do 6. prosince se přitom do Řecka nově dostalo 1883 migrantů, a do Itálie, kde je situace zřejmě nejkritičtější, dokonce 9395 osob. V Řecku je tak - i přesto, že jarní dohoda EU s Tureckem příjezdy zásadně omezila - stále asi 62.000 osob, nynější příjezdy do Itálie převyšují počty z loňského roku.
Avramopulos proto dnes ostatní země EU již po několikáté vyzval k tomu, aby dokázaly od prosince každý měsíc převzít 2000 žadatelů o azyl z Řecka a 1000 z Itálie, od dubna 2017 by rád viděl 3000 měsíčně z Řecka a 1500 z Itálie. Komise ovšem v této věci slevuje, ještě na jaře Avramopulos zmiňoval potřebu přerozdělovat okolo 6000 žadatelů o azyl měsíčně celkem.
Řecko nabízí EU 7000 migrantů. Nikdo je ale nechce
Možnost být zařazen do programu přesunu do jiné země nemá podle domluvených pravidel každý migrant. Týká se prakticky jen žadatelů o azyl ze Sýrie, Eritreje a Iráku.
Česká republika patří mezi státy z východu a středu EU, které proti jejich vůli přijaté jednorázové přerozdělování odmítají. Z oněch 8162 osob uvádí nejnovější tabulka u České republiky číslo 12 osob převzatých z Řecka. Rakousko, Maďarsko a Polsko zatím nepřijaly ani jednoho.
Úspěšnější než tento kritizovaný systém jsou podle všeho plány, které mají lidem skutečně hledajícím útočiště v Evropě nabídnout bezpečnou a legální cestu. Z celkového počtu v červenci 2015 schválených 22.504 míst bylo už do unie přesídleno 13.887 lidí. Za poslední měsíc to bylo přes 2000 osob, zejména z táborů v Turecku, Jordánsku a Libanonu.
Ministr vnitra: "Po zpřísnění návratové politiky se bude část migrantů snažit z Německa utéct"
EK hodlá postupně obnovit dublinská migrační pravidla pro Řecko
Od poloviny března příštího roku by ostatní země Evropské unie mohly postupně a za určitých podmínek začít vracet do Řecka migranty, kteří se právě tam poprvé dostali na unijní území a pak se přesunuli do jiného státu osmadvacítky. Postupný návrat k takzvaným dublinským pravidlům, která v EU řeší azylovou problematiku, dnes členským státům unie navrhla Evropská komise vzhledem k významnému zlepšení řeckého práva, práce úřadů a fungování azylového systému země.
Dublinská pravidla obecně stanoví, že až na výjimky, jako je třeba spojování rodin, řeší žádosti o azyl první stát, v němž se žadatel ocitne na území unie. V případě, že se příchozí vydá do jiného státu, může ho tato země vrátit zpět.
Návraty do Řecka ale byly zastaveny ještě před nynější migrační krizí v roce 2011 po dvou rozsudcích evropských soudů. Ty došly k závěru, že systémové nedostatky řeckého azylového řízení mohou znamenat trvalá porušování základních práv žadatelů o mezinárodní ochranu.
V průběhu celé krize od roku 2014 tak žádná země EU nemohla do Řecka vracet migranty, kteří se tam vylodili například po příjezdu z Turecka a poté pokračovali do dalších unijních států.
Eurokomisař pro migraci a vnitro Dimitris Avramopulos dnes zdůraznil, že doporučení komise neznamená okamžité a plné obnovení návratů. "Jen za určitých podmínek bude možné postupně začít s návraty některých kategorií migrantů," řekl. Návraty se mají týkat jen "nových" případů, tedy těch, kdo přijedou do Řecka a budou dál cestovat po EU po 15. březnu 2017. Doporučení komise totiž není retroaktivní.
Řecko: Při selhání dohody s Tureckem hrozí příliv 180.000 běženců
Vraceny do Řecka by například neměly být děti a migranty budou další země moci poslat zpět až poté, co se Atény zaručí, že s každým z nich bude zacházeno v souladu s právem EU.
"Komise samozřejmě nenavrhuje Řecko ještě dál zatížit," upozornil zároveň eurokomisař. Podle nejnovějších statistik, které dnes unijní exekutiva publikovala, je v zemi stále okolo 62.000 migrantů, z toho asi 16.200 na řeckých ostrovech. Od 8. listopadu do 6. prosince do země nově přicestovalo 1883 osob.
Tagy