Toxická maskulinita

Toxická maskulinita
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: hasič
29 / 05 / 2017, 07:30

Nejsou to muslimové nebo duševně nemocní lidé, kteří vás s největší pravděpodobností zabijí při teroristickém útoku, jsou to muži

Hromadné násilí mužů je všude. Nejdřív to bylo Orlando, pak Nice a Bavorsko Mnichov, Kábul. Fort Myers, Sagamihara. A mohli bychom pokračovat dále.

Vždy když dojde k útoku je médii a politiky předkládáno, že pachatelé jsou muslimové či teroristé, aby skryli reálnou motivaci jednotlivých útočníků. Hned se vyskytnou soudy, že když byl tmavý byl to terorista, pokud ne, byl duševně nemocný.

Další zkoumání pak odhaluje jejich přesvědčení a protiklady: vrah z Orlanda Omar Mateen pracoval jako ozbrojená stráž pro bezpečnostní firmu G4S devět let. Vrah Sagamihara pracoval v domově pro seniory a byl přesvědčen, že jim má být prováděna eutanázie.

Vzhledem k tomu, že útoky jsou častější, individuální profilování sestupuje do morbidního volného pádu a docházíme tak jedinému možnému závěru: tyto zločiny byly všechny spáchány muži. Ve skutečnosti, jsou téměř všechny masové vraždy spáchány muži. A to není náhoda.

Nebudu jmenovat ty hnusné, násilné muže - nejen proto, že by jim to dalo uznání, které chtějí, ale protože je to neopodstatněné. Namísto toho musíme jmenovat skutečného viníka: toxickou maskulinitu.

Toxická maskulinita je to, co opravňuje člověka, aby vzal zbraň do ruky a vzal životy jiných lidí ve jménu svých hodnot.

Toxická maskulinita prosazuje myšlenku, že být ,,člověkem" znamená nejen být silný, ale ukazuje tuto sílu přes násilí a strach. To znamená, že muž je člověk, který má kontrolu, má moc a nadvládu nad ostatními za všech okolností.

Pokud typická maskulinita podporuje emocionální odpojení - něco, co se již snaží bojovat proti mužskému duševnímu zdraví - toxická maskulinita jde ještě o krok dále a napomáhá k úplné absenci empatie. Také podporuje odmítnutí všeho, co je považováno za ,,ženské", a nenávist k něčemu, co je v rozporu s heteronormativními ideály a toho co znamená býti ,,mužem".

Nejjednodušší způsob, jak si to uvědomit, je si představit vojáky jako masové vrahy. Koneckonců, vojáci jsou placeni sérioví vrazi. Různé války, stejná taktika.

Avšak toxická maskulinita má své kořeny v každodenním životě: Důkaz se nachází zde, většina těchto vrahů je pachateli domácího násilí, nejen tito vrazi (vojáci), ale většina masových vrahů obecně....

Muži, kteří páchají masakry na veřejnosti, jsou titíž, co týrají ženy v domácnosti. Používají se stejné principy moci, kontroly, strachu a násilí: namísto použití násilí k vyvolávání strachu v jedné ženě, vyvolávají strach mezi národy. Tito muži chodí mezi námi všude, ale věnujeme pozornost jen jejich násilí, když se jejich násilí šíří ulicemi.

Chceme-li, aby toto násilí přestalo, musíme se vypořádat s hlavní příčinou a každodenními projevy předtím, než budou eskalovat. Tito muži nebyli extremisty mimo společnost; Jsou jejími výtvory. Muži opilí představou patriarchální společnosti.

Nerozhodli se impulsivně, ale na základě chorobné touhy po moci a kontrole.

Toxická maskulinita závisí na tom, že má moc nad ostatními; Vyžaduje nerovnost. Protože se náš je čím dál tím méně rovnocenný. A bude jen více násilným než dnes. I na politické úrovni existuje toxická maskulinita: v policejní službě, věznicích, imigračních zadržovacích střediscích a kontrole bezpečnostních opatření.

Toxická maskulinita se projevuje ve fašismu, sexismu, bílé nadřazenosti, islamofobii, xenofobii, jingoismu, kapitalismu, homofobii, kultuře znásilnění a patriarchátu, v glamourizaci vojenské kultury. Toxická maskulinita se projevuje v agresivní politice strachu, A čím pravicovější politika je, tím více přilévá pověstný olej do ohně.

Všichni chceme zastavit tyto útoky a zabránit ničivému násilí. Závisí to na naší schopnosti zabránit násilí mužů obecně. Musíme demontovat společenské struktury, které dávají právo a posilují muže, aby využili násilí ve všech svých formách k výkonu moci a kontroly.

Ale nejprve, musíme identifikovat násilí mužů a jeho skutečné důvody. Potřebujeme uznat, že nenávistná a toxická maskulinita je mezi našimi každodenními problémy. Potřebujeme začít oddělovat a odstraňovat zakořeněné nároky ve společnosti, které podporují mužskou nadřazenost. Jedině tak zničíme mužskou nadřazenost a brutální útoky s ní spojené.

 

Autor: Milan Roháč

Tagy článku