Toyota Hilux – vlajkové SUV islámského státu? Toyota se brání

Toyota Hilux – vlajkové SUV islámského státu? Toyota se brání
Autor fotografie: Dabiq|Popisek: Toyota Hilux – vlajkové SUV islámského státu
10 / 10 / 2015, 07:00

SUV Toyota Hilux je tak populární u bojovníků IS, že se nyní stalo "téměř součástí pojmu ISIS“ uvedl Mark Wallace, bývalý americký velvyslanec při OSN.

Američtí představitelé nedávno začali prošetřovat automobilku Toyota, protože se její vozy objevují na všech záběrech islámských radikálů. Irácký velvyslanec v USA uvedl pro ABC, že IS získal v posledních letech stovky nových SUV Toyota  Hilux. Toyota byla vyšetřování nápomocná, ale současně uvedla, že svou produkci nikdy nedodává prodejcům, u nichž má podezření, že by ji mohli využít nebo modifikovat pro vojenské či teroristické účely.

dabiq

Pick-upy z produkce Toyoty, ale i automobilek Mitsubishi, Hyundai nebo Isuzu jsou už dávno preferovanými značkami polovojenských oddílů a armád na celém světě kvůli cenové dostupnosti, přizpůsobivosti a odolnosti. Hilux je velmi odolné SUV, které je pro teroristy výhodné i tím, že se dá lehce vyzbrojit. SUV je rychlé, obratné a s namontovaným kulometem ráže 50 mm se stává smrtící zbraní.

dabiq

Agentura ABC například uvedla, že konečná fáze konfliktu mezi Libyí a Čadem vešla do dějin i jako "The Toyota War" kvůli úspěchům čadských vojáků, kterých dosáhli právě díky svým rychlým přesunům terénními pick-upy. Magazín Newsweek upozornil již v roce 2010, že pickup Toyota Hilux je neodmyslitelnou součástí řady extremistických hnutí. První modely Hilux se objevily na konci 60. let Například somálští piráti byli známí tím, že se projížděli ulicemi Mogadiša a jejich Hiluxy se zbraněmi jenom ježily. Rádi je používali také súdánští nebo pákistánští bojovníci, stejně tak jako povstalci v Nikaragui, Etiopii, Rwandě, Libérii, Demokratické republice Kongo, Libanonu, Jemenu.

Bývalý Ranger Andrew Exum, zástupce náměstka amerického ministra obrany pro politiku na Blízkém východě uvedl, že "Toyota je všude. Je stejně oblíbená jako třeba AK-47. Uvidíte jí všude, kde se válčí, kde jsou povstalci. Je to něco jako Humvee."

Jak se dostala vozidla Toyota Hilux do rukou IS? Automobilka tvrdí, že bez znalosti VIN je nemožné vysledovat jejich původ.  Mluvčí irácké armády uvedl pro ABC, že se Hiluxy s největší pravděpodobností dostaly do rukou IS prostřednictvím pašeráků.

Jeho slova potvrzuje australský expert na terorismus Greg Burton. Podle něj organizované gangy kradou v Austrálii Toyoty  a pak je pašují v kontejnerech nejdříve do Turecka a potom dál do Sýrie,  na území ovládané IS. V letech 2014 a 2015 se v Austrálii pátralo po 834 autech této značky, a mizí zpravidla beze stopy.

Rozhlasová stanice Macquarie Radio Network informovala, že prodejci aut v Austrálii už začaly upozorňovat potenciální klienty, že u bílých Hiluxů je vysoká pravděpodobnost krádeže.

ISIS propaganda je tak efektivní, že známý pořad "Saturday Night Live" parodoval vztah mezi Toyotou a ISIS už na začátku letošního roku (mimochodem video má přes 2,7 milionu zhlédnutí):

Zdroj: aktuality.skcz.sputniknews.comabcnews

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.