Tragédie letu MH17: Německá vláda údajně věděla o riziku sestřelení nad Ukrajinou

Tragédie letu MH17: Německá vláda údajně věděla o riziku sestřelení nad Ukrajinou
Autor fotografie: Aero Icarus|Popisek: 2bl - Malaysia Airlines Boeing 777-2H6ER; 9M-MRD@ZRH;14.12.1997
27 / 04 / 2015, 14:30

Proč nebyly informovány letecké společnosti? Vyplouvají na povrch podivné okolnosti kolem sestřelení malajsijského letu MH17.

Německé ministerstvo zahraničí už 15. července vydalo zprávu pro vnitřní potřebu, kde se píše o rizicích. Uvádí se v ní, že situace v oblasti vzbuzuje "vážné obavy". Důvodem totiž bylo sestřelení transportního An-26 letícího ve výšce 6500 metrů. To podle ministerstva zahraničí představovalo novou hrozbu pro bezpečnost leteckého provozu nad Ukrajinou. Sestřelení tak vysoko letícího stroje opravňovalo k vydání varování před vážným rizikem pro všechna letadla v oblasti.

Podle serveru BBC obdržela německá vláda už dva dny před tragédií informaci Spolkové zpravodajské služby BND, že situace nad východní Ukrajinou je "velmi alarmující" a odvolává se právě na sestřelení letadla Antonov dne 14. července.

Boeing 777 Malaysia Airlines letěl 17. července ve výšce 10 kilometrů na lince z Amsterodamu do Kuala Lumpur. Při tragédii zahynulo všech 298 cestujících. Téhož dne nad stejným územím proletěla tři letadla společnosti Lufthansa a je pouze náhoda, že nebylo sestřeleno žádné z nich (jedno letadlo proletělo nad oblastí pouhých 20 minut před sestřelením MH17).  

Mluvčí Lufthansy dnes uvedl, že společnost od spolkové vlády nedostala loni v červenci žádné upozornění. „Před 17. červencem jsme neměli žádné informace od německých úřadů,“ uvedla Lufthansa. O zhoršení bezpečnostní situace v určité oblasti aerolinky obvykle informuje ministerstvo dopravy. 

Německé ministerstvo dopravy však informovalo, že žádné informace o možné hrozbě nemělo: „Před havárií MH17 neměla německá vláda nic, co by indikovalo zhoršující se bezpečnostní situaci pro civilní letectví nad Ukrajinou.“

Zdroj: novinky.cz, BBC News

 

Tagy článku