Trend chytrých domácností zesiluje. Více než dvě třetiny lidí by přivítaly možnost kontrolovat svůj domov odkudkoliv.

Trend chytrých domácností zesiluje. Více než dvě třetiny lidí by přivítaly možnost kontrolovat svůj domov odkudkoliv.
12 / 10 / 2017, 19:00

Pro téměř dvě pětiny českých domácností (38%) znamená nastupující trend chytrého bydlení především změny v zabezpečení domova. Ukázal to aktuální průzkum společnosti ASSA ABLOY. Velký rozdíl ve vnímání chytrého bydlení je mezi muži a ženami. Jeho hlavním symbolem je chytré bezpečí především pro ženy (vnímá jej takto 46 % žen a pouze 39 % mužů), zatímco pro muže se spojuje hlavně s kontrolou energií (56 % mužů a 40 % žen).

 

Assa Abloy

Při podrobnějším pohledu na představu chytrého zabezpečení jasně dominují dvě potřeby: možnost kontroly bytu odkudkoli (68 % odpovědí), a chytré zámky, které dovolují otevřít například pomocí otisku prstu nebo kódu, které zmínilo 47 % respondentů. Zatímco kontrola bytu odkudkoli je důležitá pro všechny věkové skupiny, preference chytrých zámků je vyšší u mladších lidí.  Ve skupině do 26 let jde o 61 %, zatímco mezi lidmi staršími než 54 let to je necelých 40 %.

Trend chytrých domácností zesiluje

Právě značný růst segmentu Chytrého bydlení a konkrétně inteligentních přístupových systémů do domů a bytů je stále viditelnějším trendem. „Věříme, že stejně jako třeba chytré telefony v uplynulé dekádě, bude pro veřejnost technologickým tahákem následujících let chytrá domácnost. V ní hrají zabezpečovací systémy klíčovou roli. Jsme rádi, že tento trend přinese další prosperitu také naší dceřiné společnosti FAB. Její elektronické zámky ENTR se vyváží do řady zemí celého světa,“ řekl Martin Šedivý, generální ředitel společnosti ASSA ABLOY Czech & Slovakia. Podle něj to lze doložit například každoročním růstem prodejů elektromechanických produktů. Za posledních 11 let se podíl prodejů „chytrých“ řešení ve společnosti ASSA ABLOY zdvojnásobil a tržby v této oblasti jsou od roku 2005 vyšší dokonce pětkrát.

„Pro obě hlavní oblasti, které si Češi spojují s chytrým bezpečím, nabízíme již nyní funkční řešení. Byt můžete zkontrolovat odkudkoli prostřednictvím čerstvé novinky Yale Smart Living. Jako chytrý zámek v tomto systému slouží FAB ENTR, vyráběný v našem závodě v Rychnově nad Kněžnou. Výraznou výhodou našeho systému je možnost snadné montáže vlastními silami,“ říká Martin Šedivý.

Podle něj lidé v Česku zabezpečení svých bytů stále podceňují. „Je dobré si srovnat, kolik lidí je ochotno si každé dva roky koupit nový mobilní telefon v hodnotě deset nebo patnáct tisíc korun, zatímco investovat jednorázově podobnou částku do bezpečí svých domovů se zdráhají,“ dodal Šedivý.

 

O ASSA ABLOY

ASSA ABLOY je největším světovým dodavatelem inteligentních řešení zámků a zabezpečení. Usiluje o zlepšení kvality života svých zákazníků prostřednictvím inovativních výrobků, které zajišťují vyšší bezpečnost a pohodlí. Nabízí komplexní dveřní vybavení značek FAB, SHERLOCK, Abloy, Yale, EffEff a VingCard/Elsafe pro domácnosti, firmy i veřejný sektor.

Více se o produktech a značkách ASSA ABLOY dozvíte na adrese www.assaabloy.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.