Trendy v zabezpečení: Důraz na praktičnost i nahlédnutí do budoucnosti

Trendy v zabezpečení:  Důraz na praktičnost i nahlédnutí do budoucnosti
25 / 11 / 2016, 08:45

Jakým směrem se ubírá moderní zabezpečení? Co je nyní v kurzu a které novinky se lidem nejvíce osvědčují?

Mnoho nových funkcí nabízí samotné cylindrické vložky, ale pořídit si můžete i řadu doplňků, které z vašeho domova vytvoří nedobytný hrad. Jakých? To nám prozradil Jan Hrnčíř, bezpečnostní expert značky FAB.

Kam se posunula cylindrická vložka?

Cylindrická vložka, kterou máte ve svých dveřích, je v principu stejná více než devadesát let. Co se ale týče materiálu či nových funkcí, za tu dobu prošla obrovským vývojem. „Vložky jsou vyrobeny z kvalitních slitin a jsou v nich zabudovány prvky, které komplikují zlodějům práci,“ říká Jan Hrnčíř, bezpečnostní odborník společnosti ASSA ABLOY, která v České republice vyrábí značku FAB. Vložky jsou odolné proti zlodějským metodám, jako je vyháčkování nebo bumping, ale i proti hrubému násilí, které zloději čím dál častěji využívají.

Dva klíče pro jednu vložku

Máte v rodině někoho, kdo občas ztratí klíč? Abyste nemuseli pokaždé měnit vložku, existuje chytřejší řešení. Se speciální cylindrickou vložkou 2v1 se totiž dodává ještě jedna sada klíčů, úplně jiná. „Vám pak stačí použít ten nový klíč, stavítka ve vložce se přenastaví a původní klíč je znehodnocený a do vaší vložky už nebude pasovat,“ vysvětluje Hrnčíř.

Klíč z druhé strany zámku? Nevadí!

Stále oblíbenější je v současnosti vložka s prostupovou spojkou. Tu oceňují především rodiny s dětmi. Stává se vám, že se vracíte domů, dveře jsou zamčeny a z druhé strany je klíč? Doma se zamklo dítě se sluchátky na uších a vy teď nemáte jak se dostat domů? Pak je prostupová spojka právě pro vás. „Tato spojka je vymyšlená tak, že se z jedné strany dá odemknout, i když ze strany druhé je v zámku zasunutý a pootočený klíč,“ vysvětluje Hrnčíř.

Klíč jedině s bezpečnostní kartou

Klíče ve vyšších bezpečnostních třídách jsou dnes vybaveny bezpečnostní kartou. „Jde vlastně o takový rodokmen klíče. Pokud si k němu chcete vyrobit kopii, žádný zámečník vám ji bez této karty neudělá,“ vysvětluje Hrnčíř. „Vy tak máte klíče pěkně pod kontrolou a nemusíte se bát, že je někdo okopíruje a pak přijde k vám domů krást, jednoduše si odemkne a odnese všechno, co se mu zlíbí,“ pokračuje bezpečnostní expert ASSY ABLOY.

Digitální kukátko, které vidí i v noci

Digitální kukátko ocení nejen senioři, ale i všichni ti, kdo chtějí vědět, co se děje před jejich dveřmi, a to nejen v okamžiku, když k nim jde někdo na návštěvu. „Velkou výhodou tohoto zařízení je fakt, že z chodby nikdo nepozná, že takovou vychytávku máte, tváří se to jako obyčejné kukátko. Jenže vy doma máte i obrazovku, na které krásně vidíte celý výřez před vašimi dveřmi. Nikdo se vám tedy neschová vedle dveří, kam obyčejným kukátkem nevidíte,“ vysvětluje Jan Hrnčíř. Podle něj digitální kukátko umí pohyb před dveřmi i nahrávat, vy tak vidíte, kdo se vám u dveří pohyboval, když jste nebyli doma. A skvěle funguje i v noci. „Je vybaveno infračervenou kamerou, takže pohyb snímá, i když je na chodbě úplná tma.“

Který klíč a kdy může odemykat? Je to na vás

Systém, kdy úplně nezáleží na profilu klíče, je vhodný spíše pro firmy, ale stále více ho využívají i domácnosti. Jedná se o FAB +CLIQ, kdy je klíč se zámkem propojen elektronicky. Tento systém dokáže rozpoznat, který klíč se snaží zámek otevřít. „Vy si můžete jednoduše nastavit, kdo a kdy může odemykat. Máte přesný přehled, kdo se ve vaší firmě nebo u vás doma pohybuje,“ říká Jan Hrnčíř. Vlastní klíč může mít například uklízečka, která se dovnitř dostane pouze v určitý den a v určitou hodinu. „FAB +CLIQ také zaznamenává, zda daný klíč zamknul, to pak můžete použít ve chvíli, kdy je váš byt nebo dům neustále odemčený, ale nikdo z rodiny se nechce přiznat,“ doplňuje s úsměvem odborník.

Otevřete dveře otiskem prstu

Stále populárnější jsou také systémy, u kterých ani žádné klíče nepotřebujete. To je případ motorického bezdrátového zámku FAB ENTR. „Ocení ho každý, kdo neustále po kapsách či v kabelce hledá, a nemůže najít klíče od domu. Tady totiž žádné klíče nejsou potřeba, stačí se dotknout prstem a je odemčeno,“ popisuje Jan Hrnčíř. Kromě toho lze tento zámek odemykat i dálkovým ovládáním nebo mobilním telefonem. Jednoduchou aplikací navíc můžete posílat přístupový kód, odemkne si tak každý, komu to povolíte.

Zabezpečení řešte komplexně

Trendem poslední doby je řešit zabezpečení tak, aby se na nic nezapomnělo. Protože zloději používají jak hrubou sílu, tak sofistikovanější metody, nestačí mít pouze kvalitní cylindrickou vložku. „Máte tu nejlepší vložku, ale instalovali jste ji do starých papundeklových dveří? Pro zloděje žádná překážka, prostě dveře vyrazí. Proto je potřeba mít kvalitní dveře, vložku, ale i bezpečnostní kování,“ vysvětluje Jan Hrnčíř. Bezpečnostní dveře jsou vyztuženy a navíc se osazují do speciálních zárubní vylévaných betonem. A tady žádná hrubá síla nezabere. Kvalitní cylindrická vložka s kováním a překrytem zase zajistí, že k vám domů to nepůjde ani tudy.

Více o moderních trendech v zabezpečení najdete na webu www.nenechtesevykrast.cz a www.fab.cz

Tagy článku