Rozsudek afgánského soudu: Trest smrti čtyřem vrahům mladé ženy, která prý "spálila korán"

Rozsudek afgánského soudu: Trest smrti čtyřem vrahům mladé ženy, která prý &quote;spálila  korán&quote;
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Mužský dav zavraždil mladou ženu
06 / 05 / 2015, 20:00

Dav v Kábulu zlynčoval a surově zavraždil mladou ženu, učitelku Koránu. Obvinila totiž místního duchovního z falšování svatých medailonků a ten proti ní poštval místní muže.

Letos 19. března dav několika desítek mužských útočníků poblíž mešity Shah-e Doh Shamshira v Kábulu fyzicky napadl a nakonec brutálně ukopal a umlátil 27 letou ženu. Její mrtvolu potom zapálil a shodil z mostu. Celou hrůzyplnou scénu natáčela řada mužů na video, které následně obletělo svět a vyvolalo hrůzu a zděšení nad krutostí afgánců. Původní informaci přinesla agentura RFE / RL Rádio Svobodný Afghánistán. 

Dnes afgánský soud odsoudil čtyři útočníky k trestu smrti, dalších osm podezřelých bylo odsouzeno k trestu odnětí svobody na šestnáct let a osmnáct dalších soud "shledal nevinnými". Soudce uvedl, že o trestu pro 19 policistů, kteří se lynčování také zúčastnili a nezasáhli, rozhodne koncem týdne.

Na videu je zachycena skupina několika desítek rozzuřených můžů, kteří ženu povalili na zem, potom po ní šlapali, mlátili jí kameny...nakonec její tělo v plamenech svrhli přes most. Nebylo zjištěno, zda byla ještě v tomto okamžiku živá, ale z videa je jasné, že neuvěřitelně trpěla.  (Důrazně upozorňujeme, že video obsahuje výjimečně drastické záběry a na jeho shlédnutí se vztahují omezení serveru YouTube). 

Zdroj YouTube, Radio Free Europe/Radio Liberty

První zprávy po smrti mladé ženy spekulovaly o tom, že byla duševně nemocná, nicméně její zdrcený otec uvedl pro agenturu CNN / TOLOnews, že jeho dcera byla učitelka náboženství a učila děti Korán. Její otec ovedl, že u sebe nosila medailonek obsahující verše z Koránu tzv. ta'wiz , tawiz a není možné, aby pálila stránky této svaté knihy, přestože právě to měl být důvod lynčování. Pravda byla jiná - tato učitelka obvinila místního duchovního v mešitě v centru města, že distribuuje falešné medailonky tawiz, které mají odrazovat zlo a přinášet nositeli štěstí. 

Obviněný duchovní, "aby zachránil svou práci a život," naopak křikem obvinil ženu ze spálení Koránu a poštval proti ní dav. Svědci uvedli, že po jeho zvolání se srotil dav, vytáhl ženu z mešity a ubil jí. Další svědek uvedl, že i když je ostatní přihlížející prosili, ať jí nechají na pokoji, muži je vůbec neposlouchali a chovali se jako šílení.

 

Tagy článku