Trestní oznámení na policistu, který „zpackal“ přepisy odposlechů v kauze Kramný, bude řešit GIBS

Trestní oznámení na policistu, který „zpackal“ přepisy odposlechů v kauze Kramný, bude řešit GIBS
Popisek: Alois Kubiena
27 / 09 / 2018, 18:00

Spolek Šalamoun podal trestní dne 25. září 2018 oznámení na příslušníka Policie ČR kpt. PhDr. Aloise Kubienu, který prováděl přepisy odposlechů v ostře sledované kauze Petra Kramného.

Přepisy odposlechů byly prokazatelně a zásadně pozměněny. Spolek Šalamoun získal originální záznam telefonických hovorů i jejich policejní přepisy. Z jejích srovnání jasně vyplývá, že si přepisy policista Kubiena vyfabuloval.

psali jsme: Exkluzivně: Petr Kramný, rozhovor z vězení. Prohlédněte si video, které vrhá na případ egyptských vražd úplně jiné světlo

Například větu „Že mu to všechno vyšlo, i tom Egyptě“ Petr Kramný nikdy neřekl, byla do přepisu doplněna policistou. Přitom ji následně označena soudem jako nepřímý důkaz v odůvodnění rozsudku o výši 28 let vězení. Ze stejných, tedy vymyšlených přepisů odposlechů, přitom vycházely všechny odvolací soudy, které zamítly Kramného žádosti o přehodnocení případu.

Kriminalisté

„Přepisy vůbec neodpovídají tomu, co je zaznamenáno na zvukových nosičích. Kapitán Kubiena se stal autorem zásadních výmyslů a lží,“ řekl redakci Security Magazínu Václav Periševič, místopředseda spolku Šalamoun.

Kapitán Kubiena přitom dostal za své přepisy dokonce ocenění v rámci ankety Policista roku a s ním i další kriminalisté z moravskoslezského policejního týmu Kramný.

Petra Kramného, který byl odsouzen k trestu odnětí svobody na 28 let za to, že měl podle obžaloby v Egyptě usmrtit elektrickým proudem svoji manželku Moniku Kramnou a jejich dcerku Klárku, a dopustit se tak dvojnásobné vraždy. Celý případ je plný pochybností.

psali jsme: Exkluzivně: Petr Kramný nevraždil elektrickým proudem, všechno bylo jinak. Důkazy přináší nová kniha Ondřeje Höppnera

Spolek Šalamoun proto podal dne 25. září 2018 Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) trestní oznámení na příslušníka Policie ČR kpt. PhDr. Aloise Kubienu pro podezření ze spáchání trestného činu zneužívání pravomoci úřední osoby.

Zároveň spolek Šalamoun vyslovil pochybnost o nepodjatosti příslušníků ostravské expozitury GIBS pro jejich kolegiální a osobní vazby na příslušníky policie v ostravském regionu. Pochybnosti o systémové nepodjatosti a důvěryhodnosti GIBS (jejíž příslušníci včetně vedení se v převážné většině rekrutují z bývalých příslušníků Policie ČR a Inspekce Policie ČR.

V souvislosti s kauzou padlo několik trestních oznámení. Mimo jiné na patology Smatanovou a Dokoupila, kteří zfalšovali fotografie vzorků srdcí Moniky a Kláry

 

Autor: Ondřej Höppner

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.