Trestní stíhání jako kladivo na Babiše? Kauza Čapí hnízdo ho může ještě více posílit

Trestní stíhání jako kladivo na Babiše? Kauza Čapí hnízdo ho může ještě více posílit
Popisek: Andrej Babiš
12 / 08 / 2017, 09:00

Přežije všechno, chtělo by se říct. Andrej Babiš však čelí nejvážnějšímu ohrožení jeho politické kariéry.

Trestní stíhání bývá pro politika obvykle koncem ve vrcholných funkcích, který pak potichoučku a s náležitou ostudou opustí politické kolbiště. To však neplatí o šéfovi hnutí ANO, který zatím všechny své kauzy dokázal přežít, což platí také pro stranické preference, kdy hnutí ANO dlouhodobě vede všechny relevantní volební průzkumy. Dokáže však politicky ,,přežít" i trestní stíhání? 

To, že policie nyní, dva měsíce před volbami, chce Sněmovnu požádat o vydání k trestnímu stíhání Babiše a prvního místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, se jeví na první pohled pro jejich oponenty jako mana z nebes, na kterou hlavně sociální demokracie čekala jako na zázrak. Na druhý pohled však situace tak jednoduchá zdaleka není.

Politické strany budou sice veřejnost utvrzovat v tom, že Babiš je lump a darebák, který přišel do politiky náležitě ,,oškubat" stát, nicméně tato strategie se z hlediska dlouhodobého politického efektu míjí účinkem. Trestní stíhání Babiše bude mít pro něho a jeho hnutí paradoxně pozitivní následky. Proč? Voliče hnutí ANO ještě více utvrdí v tom, že politická mašinérie ,,tradičních" stran spojená s jí nakloněnou policií, potažmo justicí, chce od prvopočátku Babiše zlikvidovat, a nyní, dva měsíce před volbami, se vytasila s opravdu těžkým kalibrem. Cílem této mašinérie je tak dostat Babiše ,,do tepláků", a když se to nepodaří, tak ho alespoň před veřejností totálně zdiskreditovat a přimět k odchodu z politiky.

Nabito tak nemají ,,tradiční" politické strany, ale Babiš, který ze sebe udělá ještě většího mučedníka, proti kterému se všichni spikli. Je tak proti všem předpokladům možné, že se volební preference hnutí ANO ještě zvednou a kauza Čapí hnízdo prokáže Babišovi a spol. doslova medvědí službu. Ale klidně to může být naopak a v krajním případě může kauza Čapí hnízdo skutečně ukončit Babišův čtyřletý pobyt ve vrcholné politice. Nebyl by prvním ani posledním. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.