Třetí generace robotů přichází. Bezpečnostní robot AVATAR

Třetí generace robotů přichází. Bezpečnostní robot AVATAR
Autor: ROBOTEX|Popisek: AVATAR III pro bezpečnostní agentury
13 / 12 / 2014, 17:15

13.12.2014 / Americká firma ROBOTEX přichází s další generací bezpilotních vozidel - robotů AVATAR III. Kromě armádních zakázek dodává pro policejní SWAT týmy i záchranáře. Nyní přichází s verzí pro bezpečnostní agentury.VIDEO, FOTOGALERIE
Zdroj: ROBOTEX

Kromě bezpilotních letadel (dronů, UAV) se stále častěji využívá i bezpilotních pozemních vozidel (UGV - Unmanned Ground Vehicle). To co bylo před pár lety jen výjimečná technologie prioritně využívaná armádou, se stalo masivně rozšířeným produktem, především v USA (firma na svých stránkách uvádí stovky odběratelů po celém území Spojených států včetně jejich zkušeností z praxe).

Firma ROBOTEX z Kalifornie dodává stovky taktických robotů pro americké policejní jednotky, záchranáře i armádu. K robotu je možné zvolit téměř jakékoliv příslušenství.

Avatar III EOD Robot

FOTO: Avatar III EOD -  je vybaven výsuvným, pětiosým robotickým ramenem manipulátoru a dálkovým ovládáním. Je určen pro pyrotechniky k dálkové likvidaci bomb.

AVATAR® III zvyšuje možnosti taktických týmů SWAT, protože jim umožňuje použít robota v nebezpečných situacích, především při teroristických útocích nebo při zatýkání ozbrojených pachatelů trestných činů.  

AVATAR III taktický robot

FOTO: AVATAR III taktický robot je nedílnou součástí policejních zásahových jednotek v USA

Možnosti UGV AVATAR III ukazuje následující video (zdroj: Damage Industries)

Bezpečnostní robot Avatar III

Avatar III Security Robot může být použit stovky kilometrů daleko od operačních středisek (PCO). Jeho dobíjení je zajištěno přes vzdálené dokovací stanice, ovládán je přes wifi sítě (2.4GHz)   

Bezpečnostní AVATAR pro ostrahu komerčních budov

Může zajišťovat vzdálenou obousměrnou komunikaci mezi místem nasazení a operačním střediskem (PCO), pořizuje online video záznam, který současně ukládá do interní paměti. Překonává téměř všechny překážky, včetně schodišť a zavřených dveří. Pohybuje se bez problémů po všech druzích venkovních i vnitřních povrchů (všechny druhy podlah, písek, tráva, atd.),  problém nemá ani ve ve vlhkém terénu.  Je vybaven 360° kamerou s nočním viděním a se zoomem. 

V USA je využíván místo klasické "lidské" ochranky, a je nasazován především jako noční hlídač v komerčních objektech. Zajišťuje oblídku naplánované trasy, reaguje na alarmy, kontroluje bezpečnostní incidenty prostřednictvím manuálního ovládání z operačního střediska (PCO). Firma garantuje úsporu finančních nákladů v řádech tisíců dolarů při nahrazení lidské ochranky robotem AVATAR.

O tom, že bezpečnostní služby v USA čeká v nejbližších letech revoluce při nahrazování lidské ochranky právě roboty jsme psali v našem článku Soumrak lidské ochranky? Přicházejí robotičtí strážci s umělou inteligencí.

Ovládací software vyžaduje připojení k internetu, během několika minut po zapojení je možné plné využití AVATARA. Firma na svých stránkách nabízí i online vyzkoušení robota (test drive).

Cena se pohybuje kolem 10 tisíc USD (220 tisíc Kč).

Podrobněji se bezpečnostnímu robotu AVATAR III budeme věnovat v příštím čísle Security magazínu.

Zdroj: Robotex

Psali jsme také:

Drony a mapování kritické infrastruktury

Soumrak lidské ochranky? Přicházejí robotičtí strážci s umělou inteligencí

Záběry jako z Hvězdných válek - souboje dronů jsou realitou

České Radiokomunikace jako první testují možnost využití dronů při kontrolách vysílačů za plného provozu

Pozvánka na diskuzi "Bezpilotní letadla v České republice"

Má právo co říci k bezpilotním letounům?

GOOGLE testuje robotické drony na doručování zásilek

 

 

Galerie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace