"Třetí světová válka bude extrémně smrtící a rychlá", varují američtí generálové

&quote;Třetí světová válka bude extrémně smrtící a rychlá&quote;, varují američtí generálové
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Project Manager Soldier Weapons (PM SW)
08 / 10 / 2016, 15:30

Konflikty budou eskalovat také klimatické změny či množící se nestabilní státy.

Na výročním zasedání Asociace americké armády ve Washingtonu to uvedl generálmajor William Hix. Ve válečném konfliktu, který je "téměř jistý" podle něj budou hrát velkou roli umělá inteligence a chytré zbraně. 

"Konvenční válka v blízké budoucnosti bude nesmírně zničující a rychlá. A my už nemáme prst na stopkách," současně varoval generálmajor Hix a doplnil, že "Události se budou dít v tak rychlém sledu, že to bude na hranici lidských schopností." Informaci zveřejnil server defenseone.com, na který odkazují další média (dailymail.co.uk, tn.nova.cz)

Generál poukázal především na Rusko a Čínu, které si udržují velké konvenční síly a do svých vojsk zavádějí stále více moderních technologií. Budoucí protivníci by rovněž mohli ukončit vzdušnou nadvládu amerických leteckých sil, protože protiletecká obrana a zbraně, které umožní námořnictvu operovat v pobřežních vodách, se rozvíjejí takovým tempem, že hrozí, že tyto složky budou z boje vyřazeny. Generálové varovali především před tím, že příští konflikt bude hlavně v rukou pozemních sil. 

Americký analytik: Pět důvodů, proč americká armáda prohraje příští válku v Evropě

Válka mezi národními státy je v určitém okamžiku v budoucnosti "téměř jistá," zopakoval náčelník amerického generálního štábu generál Mark A. Milley. Současně řekl, že armáda musí být připravena zapojit se do kybernetické války, a musí být schopná operovat bez podpory technologií založených na satelitní komunikaci a přesné navigaci. Armáda musí přijmout fakt, že válka se povede i ve složitém městském prostředí. 

Milley potom odcitoval seznam "zásadních výzev", které stojí před americkou vládou a americkou armádou, především mluvil o obnovené "ruské hrozbě", rostoucí ekonomické a vojenské síle Číny i rostoucímu počtu nestabilních států a změně světového klimatu, která by mohla vést k ještě větší nestabilitě.  

Budoucí zbraně a armádní technika budou muset být velmi intuitivní se základními ovládacími prvky, aby se vojáci mohli plně soustředit na boj a ne na ovládání techniky. Podle odborníků musí být vojenská technika vybavena jednoduchým rozhraním bez ohledu na to, o jaký typ zbraně se jedná. 

Ještě větší posun bude v oblasti umělé inteligence a autonomních systémů. "Rychlost, s jakou budou stroje v budoucnosti rozhodovat, bude výzvou pro naše schopnosti vytvořit nový vztah mezi člověkem a strojem."

USA podnikne odvetná opatření proti rozmístění ruských S-300 v Sýrii

Připravuje se na válku i Rusko?

Rusko 4. října spustilo cvičení, při kterém chce prověřit připravenost země na eventuální jaderný útok. Celé cvičení organizované ruským ministerstvem obrany ve spolupráci s ministerstvem pro mimořádné situace trvalo do pátku. Zapojila se do něj téměř třetina populace, tedy kolem 40 milionů lidí. Společně s nimi se nácviku zúčastnilo i 200 000 odborníků a 50 000 kusů techniky.

V rámci cvičení se nacvičovala obrana proti záření a také chemická a biologická ochrana personálu a obyvatelstva při mimořádných událostech v důležitých a potenciálně nebezpečných zařízeních. Nacvičována byla rovněž požární ochrana, civilní obrana a ochrana lidí v sociálních institucích a veřejných budovách,“ uvedlo na svých stránkách ruské ministerstva pro mimořádné situace. Zdroj: echo24.cz

V Sýrie je zle. USA už nebudou spolupracovat s Ruskem

"Zhoršení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem neproběhlo přes noc a svou roli sehrála skutečnost, že se Rusko odmítlo smířit s vládou Západu u svých hranic." Uvedl to v rozhovoru pro německou stanici ARD historik a profesor Harald Biermann. Podle něj už proto Spojené státy nejsou absolutními lídry v mezinárodní politice. V průběhu prezidentství Baracka Obamy se totiž na světové scéně vytvořilo vakuum, které vyplňují jiné státy. Zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Project Manager Soldier Weapons (PM SW)

 

Tagy článku