Třetí útočník z klubu Bataclan byl identifikován

Třetí útočník z klubu Bataclan byl identifikován
09 / 12 / 2015, 12:15

Francouzský premiér Manuel Valls uvedl, že policie už identifikovala třetího útočníka na pařížský hudební klub Bataclan, ve kterém zahynulo 90 lidí.

Premiér Valls nejmenoval muže, ale nezpochybnil ani zprávy z francouzských médií, podle kterých to byl 23letý Foued Mohamed-Aggad ze Štrasburku. Vrah z klubu Bataclan byl identifikován koncem minulého týdne poté, co se jeho DNA porovnalo s genetickým vzorkem členů jeho rodiny.

Mohamed-Aggad údajně cestoval koncem roku 2013 do Sýrie se skupinou dalších radikalizovaných mladých lidí ze Štrasburku, mezi kterými byl i jeho bratr. Několik členů skupiny bylo po návratu do Francie na jaře loňského roku zatčeno. Nicméně o Mohamedu-Aggadovi se věřilo, že zůstal v Sýrii.

Všichni tři ozbrojenci, kteří na černý pátek 13. listopadu zaútočili na místo konání koncertu americké metalové skupiny, byli potvrzeni jako francouzští státní příslušníci. Komplicové Mohameda-Aggada byli 29letý Omar Ismail Mostefai a 28letý Samy Amimour. Ostatní teroristé, kteří se zúčastnili koordinovaných útoků v Paříži, byli z řad francouzských nebo belgických extremistů.

Podle francouzských médií byl Mohamed-Aggad rekrutován do služeb tzv. Islámského státu mužem jménem Mourad Fares. Ten je znám jako člověk, který aktivně rekrutuje mladé Francouze do džihádistických skupin v Sýrii. Fares byl zatčen loni v Turecku. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve ho popsal jako "zvláště nebezpečnou osobu blízkou džihádistickým teroristickým hnutím", včetně IS. V září loňského roku byl Fares umístěn do vazby ve Francii, kde je stíhán pro řadu trestných činů spojených s terorismem ve Francii a v Sýrii.

V tuto chvíli zbývá identifikovat posledního útočníka. Nicméně dva muži, kteří se vyhodili do vzduchu u pařížského stadionu a měli u sebe syrské pasy, možná použili falešné dokumenty kvůli zahlazení stop.

ZDE

 

 

Tagy článku