Třetině křesťanských uprchlíků se u nás nelíbí

Třetině křesťanských uprchlíků se u nás nelíbí
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
01 / 04 / 2016, 06:45

Nevidí v ČR svoji budoucnost. Chtějí zpátky. Nebo do západní Evropy

Když jsme psali první článek o osudu křesťanských uprchlíků v Sýrii a Iráku, ptali jsme se, zda v ČR zůstanou nebo zda se nebude jednat pouze o přestupní stanici v cestě do Německa nebo jiné západoevropské země. Stejně jako tomu bylo u Syřanů, kterým ČR poskytla pomoc v rámci programu MEDEVAC a  jedna ze tří rodin, které dostaly v Česku azyl, aby se jejich nemocné děti mohly léčit v pražské motolské nemocnici, odešla do Německa. 

A Nadační fond Generace 21 včera oznámil, že "někteří iráčtí křesťané z Okrouhlíku u Jihlavy vyjádřili nespokojenost se svou budoucností a jedna osmičlenná rodina v Brně se rozhodla k návratu do Iráku. Důvod je jediný: prarodičům se zoufale stýská a chtějí umřít v rodné zemi. Vzhledem k silným rodinným vazbám s nimi chce odjet celá rodina."

A mluvčí Fondu pokračuje: "I přes intenzivní dialog důvody skutečně neznáme a vlastně ani nevíme, jak si svou budoucnost představují. V tuto chvíli dostáváme od skupiny různorodé informace o tom, jaké budou její další kroky. Nevíme, zda opustí Českou republiku a pokusí se usadit v jiné členské zemi EU, zůstanou v ČR a vystoupí přitom z programu NF G21, nebo zda se vrátí do Iráku. Každou chvíli dostáváme od skupiny jiné informace a z tohoto důvodu nejsme schopni dát veřejnosti žádnou bližší specifikaci. To je také důvod, proč jsme v tuto chvíli odložili podání žádosti o přidělení bytů rodinám uprchlíků v Jihlavě."

Někteří z nich původně uvedli: "Dozvěděl jsem se, že Češi jsou kultivovaní a čestní, ale nepříliš mnoho jich mluví anglicky. Nevím, zda to tak je, ani jak na to v knize přišli," řekl. Jeho děti se pak prý nejvíce těší na to, že se vrátí do školy. V rodné zemi totiž nemohly do školy chodit čtyři roky. "Byly velmi šťastné, když jsme jim to řekli." 

Za přijetí křesťanských uprchlíků, kteří zažívají ve svých rodných zemích genocidu páchanou islámskými radikály, se přimlouval i bývalý muslim a znalec koránu Dr. Salman Hasan, se kterým jsme zveřejnili rozhovor koncem listopadu loňského roku. 

Celý projekt ale provází nejasnosti a dohady mezi nadačním fondem a křesťanskou humanitární organizací International Christian Outreach Ministry (ICOM).

Českou veřejnost "pobouřila" reportáž z 11. února na TV Prima, kde si irácký uprchlík stěžuje na kvalitu nabídnutého ubytování, přirovnává jej ke kravínu nebo domu pro zvířata. Tehdy jeden z uprchlíků uvedl: "Ale nejdůležitější je pro nás bydlení. Než abychom bydleli v přemalovaném kravíně, tak to se raději vrátíme do Iráku."

Všichni tito křesťanští uprchlíci získali v České republice azyl. Jsou svobodní a mohou se v rámci republiky pohybovat, jak chtějí. Nemohou ale volně cestovat po zemích Evropské unie. Pokud by chtěli odcestovat zpět do vlasti, musí si na ministerstvu zažádat o cestovní doklady.

TAG: KŘESŤANÉ

 

 

 

Tagy článku