Tři bývalí polští prezidenti v čele několikatisícového protestního průvodu ve Varšavě

Tři bývalí polští prezidenti v čele několikatisícového protestního průvodu ve Varšavě
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: demonstranti
05 / 06 / 2016, 15:15

Průvod manifestoval svou nespokojenost se současnou vládou a upíráním svobod.

Účastníkům pokojného pochodu vadí především omezování svobod a práv člověka a také nezávislosti tisku. Průvod se sešel v době výročí tzv. kulatých stolů v roce 1989, které znamenalo předání moci z rukou komunistů první demokratické polské vládě.

Podle prvních odhadů se zúčastnilo pochodu asi 50 000 lidí. V čele průvodu stáli i tři bývalí polští prezidenti - Bronislaw Komorowski, Alexander Kwasniewski a Lech Walesa. Protestní průvod byl svolán občanskou iniciativou Výbor na obranu demokracie (KOD). Trojice exprezidentů pak vydala prohlášení občanům v Evropě, v němž vyzývají k ochraně demokracie a vládě práva:

,,Z ulic a náměstí, kde se kdysi zrodilo hnutí Solidarita, vyzýváme Evropu, aby solidaritu projevila znovu. Mluvíme jménem statisíců svobodných Poláků, kteří už půl roku v ulicích demonstrují svou podporu demokracii, právu a svobodné Evropě."

Předseda KOD Mateusz Kijowski spolu se třemi bývalými prezidenty podrobil současnou polskou vládu kritice. Naznačil, že vláda nese některé totalitní rysy, co se týká svobod člověka, a usiluje o to uchvátit veškerou moc ve státě. N

Účastníci pochodu také uctili minutou ticha oběti na čínském náměstí Náměstí Nebeského klidu, kdy v červnu 1989 čínstí komunisté utopili protirežimní demonstrace v krvi.

Tagy článku