Tři čtvrtiny lidí považují cizince za bezpečnostní riziko

Tři čtvrtiny lidí považují cizince za bezpečnostní riziko
15 / 04 / 2016, 12:45

Strach z cizinců kvůli uprchlické krizi mají lidé bez rozdílu věku, vzdělání nebo politické orientace.

Praha - Vstřícnost Čechů k cizincům žijícím v Česku s uprchlickou krizí značně poklesla. Téměř o polovinu na 25 procent klesl za poslední dva roky podíl lidí, kteří by etnické skupiny nechali žít podle vlastních tradic. Rovněž pouze čtvrtina Čechů by dovolila získat občanství komukoli bez ohledu na původ. Zároveň tři čtvrtiny lidí považují cizince za bezpečnostní riziko. Vyplývá to z březnového průzkumu agentury STEM.

Ještě v roce 2014 uvádělo 46 procent Čechů, že by každá etnická skupina či menšina v Česku měla mít možnost žít podle vlastních tradic a zvyků. Přesně třetina lidí by tehdy zároveň každému člověku v Česku dopřála možnost získat občanství bez ohledu na jeho národnost a etnický původ. Poté ale zesílil příliv uprchlíků z boji zasažených zemí Blízkého východu do Evropy, a podíl Čechů vstřícných k cizincům v otázkách tradic a občanství se do letošního roku propadl na 25 procent.

Teroristické útoky v Bruselu a Paříži „přiživily pocit veřejnosti, že se věci vymkly kontrole"

Současně v posledních dvou letech vzrostly obavy z cizinců. V roce 2014 považovalo cizí státní příslušníky s pobytem v Česku za příliš velké bezpečnostní riziko 60 procent Čechů, kdežto letos již 71 procent. "Souvislost s uprchlickou krizí je evidentní," komentovali výsledky průzkumu pracovníci STEM. Názory na cizince jsou podle agentury velmi podobné u všech skupin společnosti, ať už v závislosti na věku, vzdělání nebo politické orientaci.

IS je nebezpečím pro Evropu. Myslí si to už 95 procent českých občanů.

Účastníci průzkumu si ale také uvědomují rostoucí předsudky vůči cizincům ve společnosti. Ještě před dvěma lety si mírně nadpoloviční většina Čechů - 52 procent - myslela, že tuzemská veřejnost přistupuje k cizincům žijícím v Česku bez předsudků a zaujatosti. Letos již kladně odpovědělo jen 41 procent dotázaných.

Průzkum prováděla agentura STEM v období od 16. do 23. března. Zúčastnilo se ho 1050 obyvatel České republiky ve věku nad 18 let.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace