Tři ministři podpořili výzvu vědců k toleranci vůči uprchlíkům

Tři ministři podpořili výzvu vědců k toleranci vůči uprchlíkům
20 / 08 / 2015, 14:45

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) podpořili petici českých intelektuálů proti xenofobii a nenávisti vůči uprchlíkům.

Minulý týden  více než dva a půl tisíce akademiků začalo šířit petici proti panice a intoleranci vůči běžencům. Výzva proti strachu a lhostejnosti, která je uveřejněná na internetu, sbírá další podpisy. Podepsal ji například známý astrolog Jiří Grygar, odborník na islám a Blízký východ Luboš Kropáček nebo filosof Jiří Sokol. Mimo vědeckou sféru ji podepsalo téměř pět tisíc lidí a řada z nich je také zvučných jmen. Výzvu podpořil kardinál Miroslav Vlk, sociolog Fedor Gál či bývalý ministr školství za SZ Ondřej Liška. Pro srovnání petice iniciativy Islám v ČR nechceme má zhruba 160  tisíc podpisů.

Výzvu podepsal také ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, podle kterého je správně, že se přední české elity snaží zabránit rozdmýchávání protiuprchlických nálad ve společnosti. Také ministryně školství Kateřina Valachová vnímá zastavení xenofobie za klíčové i kvůli vzdělávání mládeže a prý si chce v této věci promluvit i s prezidentem Milošem Zemanem. Ten se netají svým odmítavým postojem vůči přijímání běženců v České republice. A i když prezident osobně iniciativu vědců nekomentoval, udělal to za něj jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj výzva pouze prohlubuje příkopy ve společnosti.

Úryvek z výzvy akademiků:

"Mnozí politici i média užívají rétoriku strachu z cizinců a lhostejnosti k jejich utrpení, dříve považovanou za extrémní a nepřijatelnou. O imigrantech, lidských bytostech, se píše, jako by šlo o škodnou zvěř či parazity valící se do naší vlasti, aby vysávali sociální systém nebo rovnou vraždili a znásilňovali. Cizinci žijící v Evropě jsou vykreslováni jako pátá kolona, podvodníci a zločinci. Muslimové jsou házeni do jednoho pytle s teroristy, bez ohledu na jejich skutečné názory či nepřebernou rozmanitost náboženských směrů, které vyznávají."

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace