Tři muži z amerického Minneapolis byli shledáni vinnými z podpory Islámského státu

Tři muži z amerického Minneapolis byli shledáni vinnými z podpory Islámského státu
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: islámský stát
05 / 06 / 2016, 13:00

Tři mladí muži měli plánovat vraždy v zahraničí ve službách Islámského státu.

Tři muži z amerického Minneapolis ve státě Minnesota mohou strávit zbytek života za mřížemi. Byli shledáni vinnými z konspirace a podpory Islámského státu, která měla zahrnovat i cílené vraždění civilistů v zahraničí. Obžaloba také klade za vinu falešné výpovědi, které měli dotyční záměrně adresovat federálním úřadům.

Koncem května americká justice obžalovala taxikáře z Virginie Mahmouda Elhassana, který měl poskytovat všemožnou podporu Islámského státu. Případ z Minneapolis je ve svých základech podobný. Abdirahman Daud, Mohamed Farah a Guled Omar se podle obžaloby měli dopustit závažných trestných činů, za něž jim může v případě odsouzení hrozit až doživotní trest. Farah měl navíc poskytovat falešná tvrzení americkým úřadům a záměrně je uvádět v omyl.

Podle serveru startribune.com se zatím jedná o největší obžalobu státu Minnesota spojenou s napomáháním Islámskému státu. Podle státního zástupce Andyho Lugera učinili tři obžalovaní ,,zásadní" rozhodnutí v roce 2014, kdy chtěli bojovat za Islámský stát, vraždit nevinné lidi a tím i zničit vlastní rodiny.

Jeden z obžalovaných Guled Omar měl v plánu překročit Mexiko a odletět do Sýrie na falešný pas, ale byl chycen při pokusu, když se pokoušel jet do Kalifornie si obstarat falešné dokumenty. Farah a jeho komplicové pak byli zadrženi FBI v roce 2014 na Kennedyho letišti v New Yorku, když se plánovali dostat na východní pobřeží USA. Krátce nato však byli propuštěni. Faraha s Daudem zatkla policie následně až v dubnu 2015 blízko hranic s Mexikem při snaze si koupit falešné kanadské pasy od člověka, který byl ve skutečnosti agentem FBI v utajení.

Zdroj: theepochtimes.com

Tagy článku