Tři německé univerzity uzavřely muslimské modlitebny: "Alláh sem nepatří"

Tři německé univerzity uzavřely muslimské modlitebny: &quote;Alláh sem nepatří&quote;
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
12 / 03 / 2016, 13:00

Tři přední německé univerzity uzavřely modlitební místnosti používané muslimskými studenty. "Nemáme pro vás volné prostory, choďte se modlit jinam."

"Muslimové si stejně najdou způsob, jak a kde se budou modlit," uvedl Ender Cetin z berlínské mešity Sehitlik pro deník The Local. "A pokud bude mešita příliš daleko, budou se modlit někde jinde. Toto opatření je diskriminační, protože muslimové nemohou praktikovat svojí víru, jak jsou zvyklí," doplňuje Cetin.

Vedení předních univerzit ale vidí celý problém úplně jinak. Technická univerzita v Dortmundu trvale uzavřela svojí modlitební místnost už v únoru (Die Welt). Ve zdůvodnění uvedla, že docházelo k segregaci podle pohlaví a modlitební místnost pro muže byla větší než pro ženy. Mluvčí univerzity uvedl, že "pokus o vytvoření multináboženského mediálního prostoru selhal."

S tím se nechtějí smířit muslimští studenti, kteří obvinili univerzitu z dikriminace a sepsali petici, pod kterou se podepsalo 400 z nich. Podle médií je "zvláště zneklidňující" vysvětlení univerzity, že místnost byla uzavřena z "bezpečnostních důvodů" - což prý může vést k domněnce, že muslimové zneužívají modlitebny k šíření radikální formy islámu, například saláfismu.

Na univerzitě v Essenu- Duisburgu byla modlitební místnost uzavřena po více než dvaceti letech provozu.  Úředníci uvedli v oficiálním dopisu, že modlitebna musela být uzavřena z důvodu nedostatku prostor ke studiu. "Na univerzitě jsou studenti z více než 130 zemí světa, a my opravdu nejsme schopní poskytnout prostory pro každé náboženství nebo kulturu. Navíc modlitebna pro muslimy byla na univerzitě zřízena v době, kdy v okolí nebylo jiné místo pro modlení. To se ale posledních době změnilo." 

Jedním z důvodů však může být i to, že univerzity obdržely stížnosti od nemuslimských studentů, kteří byli v době modlení omezováni na svých právech, například nemohli používat výtah nebo toalety v blízkosti modliteben, protože tyto místnosti musí být absolutně tiché.

Technická univerzita v Berlíně se svými 34.000 studenty náhle uzavřela po léta fungující modlitební pokoj a opět se zdůvodněním nedostatku kapacit jako univerzita v Essenu. Potvrdil to deníku Süddeutsche Zeitung prezident univerzity Christian Thomsen. "Místa pro muslimské studenty nemusí být v docházkové vzdálenosti, a autobusem jsou to jen dvě nebo tři stanice." 

Tagy článku