Tři španělští novináři se vrátili domů. 10 měsíců je věznil Islámský stát

Tři španělští novináři se vrátili domů. 10 měsíců je věznil Islámský stát
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Islámský stát
08 / 05 / 2016, 17:45

Španělští žurnalisté byli vězněni od loňského července.

Tři španělští novináři, které držel 10 měsíců v zajetí Islámský stát, se v sobotu v pořádku vrátili do Španělska. Na letecké základně Torrejó de Ardoz si je vyzvedli jejich příbuzní. Trio bylo uneseno neznámou skupinou minulý červenec z Aleppa, kde natáčeli reportáž. Později se k únosu přihlásil Islámský stát.

Španělská vláda v sobotu oznámila, že propuštění Antonia Pampliegy, José Manuela Lopéze a Ángela Sastreho bylo možné díky zásahu Turecka a Kataru. Vláda pak pro ně vypravila do Turecka letadlo. S propuštěnými novináři se setkala i místopředsedkyně španělské vlády Soraya Sáenzová, která si s nimi osobně podala ruku.

Zatím není známo, za jakých okolností se únosci svých rukojmí vzdali a jakým způsobem byli přesvědčeni, aby novináře propustili. Španělský ministr zahraničí José García-Margallo později uvedl, že novináři byli o půlnoci odvedeni z tureckého města Hatay, když je doprovázel velvyslanec Pablo Gutierrez Segou, konzulární šéf pro nouzové situace. Margallo pak sdělil domácím i zahraničním médiím, že ,,toto dobrodružství skončilo šťastně". 

Většinu únosů v daném regionu má na svědomí IS. V roce 2014 došlo na severu Sýrie k únosu jiné skupiny španělských novinářů.

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace