Trump o politice jedné Číny: Ještě uvidíme...

Trump o politice jedné Číny: Ještě uvidíme...
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Donald Trump
14 / 12 / 2016, 18:00

KOMENTÁŘ

Donald Trump zase jednou dokázal, že bude prezidentem solitérem, který si nebude chtít nechat do ničeho mluvit. Nově zvolený americký prezident totiž prohlásil, že by USA nemusely nutně uznávat Peking jako jediného představitele Číny včetně ostrova Tchaj-wanu.

Ten považuje Čína za své území, respektive provincii. Trump sice v rozhovoru pro Fox News řekl, že je si vědom politiky ,,jedné Číny", na druhé straně ale neví, proč by jí měly být USA vázány, ,,než s Čínou uzavřou dohody týkající se jiných věcí, včetně obchodu".

Trump by tak otevřel doslova Pandořinu skříňku, protože by se jednalo o zásadní změnu v americké zahraniční politiky. Peking už dal také najevo své znepokojení nad Trumpovými slovy, což by mohlo v krajním případě hrozit vážnými politickými a zejména hospodářskými důsledky.

Je na druhé straně jasné, že Trump si bude chtít na čínské straně vymoci určité ústupky právě v obchodní sféře, potažmo uzavřít pro USA nové, výhodnější smlouvy. Trump je totiž dlouhodobým kritikem levného čínského zboží, které ve velkém proudí do USA, a ,,volné" čínské měnové politiky, kterou si Čína zajišťuje konkurenční výhodu. 

Vše je na druhé straně důkazem toho, že Trump se zatím vůči Číně ukazuje jako tvrdý, ale současně pragmatický byznysmen, který je schopen jít až na hranu ,,možného". Požadavek revize obchodních smluv s Čínou tak zřejmě bude jedním z prvních kroků Trumpovy administrativy. Pro Trumpa a jeho spolupracovníky pak bude tento způsob razantního ,,obchodně-politického" vyjednávání charakteristický i vůči dalším velmocem.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace