Trump asi zruší program pro migranty žijící v USA od dětství

Trump asi zruší program pro migranty žijící v USA od dětství
Popisek: Donald Trump
05 / 09 / 2017, 17:00

Americký prezident Donald Trump zřejmě zruší program, který umožňuje legalizovat pobyt migrantů žijících v USA od dětství. Na twitteru dnes naznačil, že další úpravu pobytu těchto migrantů nechá na Kongresu. Oznámení o budoucnosti programu se očekává dnes.

"Kongrese, připrav se na svou práci - DACA!," napsal dnes ráno místního času (brzy odpoledne SELČ) Trump na svém twitterovém účtu. DACA je zkratka označující program zavedený za předchozího prezidenta Baracka Obamy v roce 2012. Umožňuje lidem, kteří přišli do USA se svými rodiči jako děti, získat každé dva roky obnovitelnou ochranu před vyhoštěním a pracovní povolení. V současnosti využívá tento program asi 800.000 migrantů, většina z nich je z Mexika.

Trump v souladu se svou antiimigrační politikou už dříve ohlásil, že program zruší. V posledních dnech se ale v médiích hovoří o tom, že americký prezident chce zodpovědnost přenést na Kongres. Zřejmě oznámí, že zrušení programu začne platit až po uplynutí půlroční lhůty. V ní bude mít Kongres možnost vyřešit ochranu dětských migrantů zákonnou úpravou. Vzhledem k převaze republikánů v obou komorách zákonodárného sboru je však pravděpodobné, že žádný takový zákon v parlamentu neprojde.

Před Bílým domem ve Washingtonu i v řadě dalších měst Spojených států se dnes chystají demonstrace na podporu programu DACA. Očekává se, že zrušení napadnou někteří u soudu. Takový záměr oznámil už například newyorský guvernér Andrew Cuomo.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace