Trump blahopřál Putinovi, plánují summit o zbrojení či KLDR

Trump blahopřál Putinovi, plánují summit o zbrojení či KLDR
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Donald Trump
21 / 03 / 2018, 06:30

Americký prezident Donald Trump se hodlá v "nepříliš vzdálené budoucnosti" sejít se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Podle Trumpa řešili oba lídři možnost uspořádání summitu v dnešním telefonickém rozhovoru, v němž blahopřál Putinovi k vítězství v nedělních volbách hlavy státu. Telefonickou gratulaci i jednání o vrcholné schůzce podle ruské agentury TASS potvrdil i Kreml.

Trump během setkání s novináři prohlásil, že chce s ruským prezidentem hovořit především o závodech ve zbrojení mezi oběma zeměmi, které "se vymykají kontrole". Telefonát s Putinem označil za "velmi dobrý".

"Prezidenti se dohodli na rozvoji dalších dvoustranných kontaktů, a to i s ohledem na změny ve vedení ministerstva zahraničí USA," uvedla k rozhovoru ruská agentura s odvoláním na informace z Kremlu. Trump nedávno z vedení diplomacie odvolal Rexe Tillersona a nahradil ho dosavadním šéfem špionážní služby CIA Mikem Pompeoem. Jmenování musí potvrdit Senát amerického Kongresu.

Prezidenti debatovali o situaci v Sýrii a na Ukrajině, napsala dále agentura. Zdůraznili přitom nezbytnost co nejrychlejšího pokroku při urovnání těchto problémů. Poukázali na snížení napětí na Korejském poloostrově a zdůraznili význam řešení tamní situace mírovými prostředky. Trump a Putin také "zdůraznili význam koordinace úsilí o omezení závodů ve zbrojení".

Bílý dům přitom v pondělí sdělil, že prezident žádnou telefonickou gratulaci neplánuje. Ještě dnes dopoledne kremelský mluvčí Dmitrij Peskov prohlásil, že absenci blahopřání z Washingtonu Kreml nepovažuje za projev nepřátelství.

Podle Trumpovy mluvčí Sarah Sandersové prezident v telefonátu nekomentoval průběh ruských voleb, jejichž férovost zpochybnila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). "Nesnažíme se diktovat, jak mají fungovat jiné země," odpověděla mluvčí na dotaz, zda Trump nadnesl otázku omezených možností pro opoziční kandidáty. Podle OBSE nebylo kvůli omezování základních svobod a registrace kandidátů v ruských volbách vytvořeno konkurenční prostředí.

Trump přitom v minulosti kritizoval omezování politické konkurence při volbách ve Venezuele či v Íránu.

Z řad předních republikánů se k Trumpově gratulaci ozvalo několik kritických reakcí. Senátor a někdejší prezidentský kandidát John McCain prohlásil, že "americký prezident nevede svobodný svět tím, že gratuluje diktátorům k výhře v podvržených volbách". Šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell se vyjádřil diplomatičtěji a sdělil, že gratulace Putinovi by u něj "nebyla na seznamu priorit".

K Putinovu triumfu ve volbách se již vyjádřila řada západních státníků. Zatímco například německá kancléřka Angela Merkelová ruskému lídrovi blahopřála, francouzský prezident Emmanuel Macron se omezil na přání úspěchu Rusku a Rusům. Z Británie, stejně jako například z pobaltských států, blahopřání nepřišlo.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace