Trump chce razit zahraniční politiku nevměšování

Trump chce razit zahraniční politiku nevměšování
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Donald Trump
07 / 12 / 2016, 16:15

Nově zvolený americký prezident Donald Trump bude chtít prosazovat v zahraniční politice takový princip, který se bude vyhýbat přímému zasahování do cizích konfliktů.

Řekl to v úterý ve městě Fayetteville v Severní Karolině. Místo toho jeho administrativa napne všechny síly k boji s Islámským státem. Trump mimo jiné k novému konceptu zahraniční politiky prohlásil:

,,Přestaneme závodit o to, abychom svrhávali cizí režimy, o nichž nic nevíme a neměli bychom mít s nimi cokoli do činění. Namísto toho se musíme soustředit na boj proti terorismu a zničení Islámského státu."

Trump řekl, že USA bojují na místech, kde by vůbec bojovat neměly. K tomu dodal, že americká zahraniční politika ,,intervencí a chaosu" musí zákonitě skončit.

 

Trumpova rétorika je tak podobná tomu, co říkal ve své předvolební kampani - soustředit se na boj proti terorismu a hlavně Islámskému státu.

Ve Fayetteville se také zavázal k tomu, že USA ,,silně přebudují" svou armádu, která se Trumpovi zdá příliš malá. Nechce ale budovat armádu jako ,,akt agrese, ale jako ,,akt prevence" proti útočníkovi. Trump tak chce místo investování obrovských prostředků do různých válek dávat finanční prostředky do dopravní infrastruktury - do chátrajících silnic, mostů a letišť.

Americké výdaje na zbrojení činily v roce 2015 přes 600 miliard dolarů.

 

Zdroj: reuters.com

 

Tagy článku