Trump: Hackerské útoky nemuselo spáchat Rusko, vím o tom víc

Trump: Hackerské útoky nemuselo spáchat Rusko, vím o tom víc
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Donald Trump
02 / 01 / 2017, 11:00

Hackerské útoky na americkou Demokratickou stranu během kampaně před prezidentskými volbami mohl spáchat někdo jiný než Rusko. Prohlásil to nově zvolený americký prezident a republikán Donald Trump.

Podle svých slov ví o incidentu víc než ostatní a v úterý či ve středu sdělí podrobnosti. Kvůli údajně ruským hackerským útokům mezitím Washington vypověděl 35 ruských diplomatů.
,

,Myslím, že je to nefér, když nevíme. Mohl to být někdo jiný. Já také vím věci, které ostatní lidé nevědí, takže si nemůžeme být jisti," uvedl Trump podle agentury Reuters ohledně obvinění Ruska z hackerských útoků.

,,Dozvíte se to v úterý nebo ve středu," doplnil bez upřesnění v reakci na otázku, jaké jsou jeho informace.

,,O hackerství vím hodně. A je velmi těžké ho prokázat, takže to mohl být někdo jiný," uvedl podle agentury AP.

Zároveň dodal, že tajné služby se i v minulosti mýlily například v tvrzeních o existenci zbraní hromadného ničení v Iráku před americkou invazí v roce 2003.

Podle Trumpa není žádný počítač bezpečný. Podnikatel a politik sám používá email a počítač jen zřídka, navzdory častému tweetování, napsala agentura AP.

,,Doufejme, že budeme mít skvělé vztahy s mnoha zeměmi včetně Ruska a Číny,"

řekl Trump, který se chce brzy sejít se zástupci amerických tajných služeb, aby získal o hackerských útocích na USA bližší informace.

Psali jsme: USA vypověděly 35 ruských diplomatů kvůli hackerským útokům

Vláda prezidenta Baracka Obamy viní Rusko z hackerských útoků na americké instituce i na soukromé osoby. Jejich cílem bylo podle končící americké administrativy i ovlivnění nedávných prezidentských voleb ve prospěch Trumpa.

Ve čtvrtek USA vypověděly 35 ruských diplomatů a uzavřely dva ruské objekty na svém území. Obama navíc vyhlásil sankce mimo jiné vůči ruské civilní tajné službě FSB a vojenské rozvědce GRU. Rusko opakovaně popírá, že by na USA prostřednictvím hackerů útočilo. Prezident Vladimir Putin se zároveň rozhodl, že v reakci na americké sankce nikoho ze země nevyhostí.

Čtěte také: Putin vrací úder. A elegantně

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku