Trump jako osamělý voják v poli: přestal jej bránit i předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan

Trump jako osamělý voják v poli: přestal jej bránit i předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Donald Trump
11 / 10 / 2016, 14:00

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si může ,,odškrtnout" dalšího významného spojence. Paul Ryan, který zastává post předsedy Sněmovny reprezentantů, prohlásil, že už realitního magnáta nebude dále bránit a místo toho se bude soustředit na zajištění republikánské většiny v Kongresu.

Ryan, který je jedním z nejvlivnějších politiků republikánů, sice explicitně neřekl, že stahuje podporu Trumpovi, na druhé straně jeho málo vídaný krok v horké fázi kampaně dokladuje, v jaké situaci se nyní republikáni měsíc před samotnou prezidentskou volbou nacházejí.

Od Trumpa se totiž za poslední týdny odvracejí i dříve loajální republikáni, naposledy bývalá ministryně zahraničí Condoleeza Riceová či senátor John McCain, který má v Republikánské straně značný vliv. Riceová dokonce navrhuje měsíc před prezidentskou volbou Trumpa vyměnit za Mikea Pence, guvernéra státu Indiana. Trump však veškerou kritiku odmítá a říká, že tyto kroky naopak podpoří jeho protikandidátku Hillary Clintonovou.

Na Twitteru Trump napsal, že Ryan by se měl věnovat tomu, aby ,,zajistil vyrovnaný rozpočet a neztrácel svůj čas bpjem s republikánským nominantem". 

Ryan, který měl od nominace Trumpa na příštího amerického prezidenta s ním víceméně trvalé spory a kritizoval jej za jeho veřejné vystupování, podle televize Al - Džazíra prohlásil, že ,,příštích 30 dnů nebude bránit Trumpa ani jeho kampaň".

 

Zdroj: aljazeera.com, cnn.com

Tagy článku