Trump je prý nakloněn zpřísněným prověrkám při prodeji zbraní

Trump je prý nakloněn zpřísněným prověrkám při prodeji zbraní
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Donald Trump
20 / 02 / 2018, 08:00

Donald Trump podporuje návrhy na zdokonalení kontrolních procedur při prodeji zbraní občanům. Oznámil to včera Bílý dům. Americký prezident hovořil o úpravách federálních regulí se senátorem Johnem Cornynem, který je předkladatelem návrhu zákona o přísnějších kontrolách beztrestnosti kupujících.

"Diskuse pokračují a úpravy se zvažují. Prezident podporuje snahy o zlepšení federálního systému kontrol," řekla novinářům Trumpova mluvčí Sarah Sandersová.

Rozhovor s Cornynem se uskutečnil několik dnů po masakru ve floridské střední škole, při kterém devatenáctiletý bývalý student Nikolas Cruz postřílel sedmnáct lidí. Objevily se informace, že vyšetřovatelé z ústředí FBI mohli zločinu předejít, kdyby důsledněji prošetřovali varovné zprávy o Cruzovi a včas informovali své floridské kolegy.

Snahy zavést přísnější pravidla při prodeji střelných zbraní byly dosud v USA marné, přestože řádění zběsilých střelců v zemi jen za posledních několik let zaplatily životem desítky lidí. Sám prezident omezení prodeje zbraní dosud nikdy nakloněn nebyl a netajil se podporou Národní asociace držitelů zbraní (NRA), mocné lobbistické organizace, která Trumpa podporovala ve volební kampani.

Databázi osob, jimž se zbraně prodávat nesmějí, vede Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Cornynův návrh by postihoval federální úřady, které FBI neposkytují nezbytné informace. Státy, které by zpřísněný systém kontrol uplatnily, by naopak získaly federální podporu.

Návrh republikána Cornyna by mohl v Kongresu získat podporu obou politických táborů, protože jeho spolupředkladatelem je demokratický senátor Chris Murphy.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.