Trump: Konec jaderné dohody s Íránem je velmi reálný

Trump: Konec jaderné dohody s Íránem je velmi reálný
Popisek: Donald Trump
17 / 10 / 2017, 08:00

Ukončení jaderné dohody s Íránem, jejíž další osud je v rukou Kongresu, je velmi reálnou možností. Řekl to dnes americký prezident Donald Trump, který v pátek odmítl oznámit zákonodárcům, zda Írán smlouvu dodržuje, čímž otevřel možnost obnovení amerických sankcí. Trump od té doby čelí výzvám západních spojenců či Ruska, aby USA od smlouvy neodstupovaly.

"Uvidíme, jaká bude druhá fáze. Druhá fáze může být pozitivní, a může být velmi negativní. Může dojít k úplnému ukončení (dohody). To je velmi reálná možnost. Pro někoho by to byla skvělá možnost," řekl dnes podle agentury Reuters Trump před začátkem jednání se členy své vlády.

Šéf Bílého domu dlouhodobě kritizuje dohodu, v níž se skupina světových velmocí předloni dohodla s Teheránem na zrušení sankcí výměnou za omezení íránského jaderného programu. Dnes prohlásil, že Írán má skvělé vyjednavače, kteří "dohodli skvělé podmínky pro sebe, ale strašnou dohodu pro USA".

Poté, co Trump v pátek nepotvrdil Kongresu, zda Írán podmínky smlouvy dodržuje, mají nyní zákonodárci 60 dnů na to, aby znovu zavedli sankce, které jaderná smlouva pozastavuje. Mohou ale také například rozhodnout o změně zákona, který americký podíl na sankcích upravuje.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace