Trump kritizoval média za komentáře k jeho 100 dnům ve funkci

Trump kritizoval média za komentáře k jeho 100 dnům ve funkci
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Donald Trump
30 / 04 / 2017, 16:00

Americký prezident Donald Trump odsoudil americká média za nelichotivé komentáře k jeho prvním 100 dnům v úřadu. Na shromáždění svých příznivců v Pensylvánii označil mediální kritiky za ,,falešné zprávy" sepsané novináři, kteří ,,nejsou v obraze". Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Sto dnů od lednové prezidentské inaugurace uplynulo v sobotu. Trump se rozhodl strávit sobotní večer se svými voliči v Pensylvánii. Na shromáždění v pensylvánské metropoli Harrisburgu zdůraznil, že po nástupu do funkce "plní jeden slib za druhým".

Mnohá liberální americká a světová média naopak v komentářích z uplynulého týdne poukazovala na to, že Trump většinu svých předvolebních slibů nesplnil.

,,Mainstreamová (falešná) média odmítají zveřejnit dlouhý seznam našich úspěchů, včetně podpisu 28 exekutivních příkazů, silných hranic a velkého optimismu," napsal před zahájením pensylvánského mítinku Trump na twitteru.

Shromáždění v Harrisburgu se konalo týž večer, na který byla naplánována výroční večeře pořádaná asociací korespondentů v Bílém domě, jíž se američtí prezidenti pravidelně účastní. Trump, který opakovaně obviňuje média ze lží, již předem řekl, že na večeři nepřijde. Na pensylvánském mítinku prohlásil, že je rád, že je daleko od "washingtonské bažiny".

,,Početná skupina hollywoodských herců a zástupců washingtonských médií se teď navzájem utěšují v sále hotelu (Hilton) v metropoli," řekl Trump. ,,Pokud je skutečně úkolem médií být upřímný a mluvit pravdu, pak média zasluhují velkou nedostatečnou," dodal Trump.

Na shromáždění v Harrisburgu vypočítal následně věci, které považuje za úspěchy počátečního období své vlády. Připomněl, že se mu povedlo prosadit zvolení nového ústavního soudce Neila Gorsucha a také odstranit několik opatření určených k regulaci podnikání a ochrany životního prostředí.

Poukázal také na to, že schválil obnovu stavby ropovodů Keystone XL a Dakota Access, oznámil odchod od transpacifické obchodní smlouvy a rozšířil bezpečnostní opatření, jež vedla k prudkému poklesu nelegálních přechodů jižní hranice USA.

Nesplněné předvolební sliby Trump podle agentury Reuters odbyl mávnutím ruky. Prezident mimo jiné neprosadil v Kongresu zrušení a nahrazení zdravotní reformy známé jako Obamacare, kvůli otázkám kolem financování je nejasný také osud výstavby zdi na hranicích s Mexikem.

Trump svalil vinu na demokraty a prohlásil, že všechny sliby budou nakonec splněny. ,,My tu zeď postavíme, nebojte se," řekl svým stoupencům v Harrisburgu.

Trump je se svými prvními 100 dny v úřadu spokojen

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že jeho vláda byla v prvních 100 dnech nejúspěšnější ze všech administrativ v historii země. Za pouhých 14 týdnů přinesla naše vláda do Washingtonu ,,zásadní změny", dodal šéf Bílého domu v projevu, který byl vysílán dnes v rozhlase. Mnohá liberální americká a světová média ale tento názor nesdílejí a ve svých komentářích poukazují na to, že Trump většinu svých předvolebních slibů nesplnil.

Americký prezident v projevu řekl, že občané Spojených států jsou jediní, komu zachovává loajalitu. Sto dnů od lednové prezidentské inaugurace uplynulo právě dnes a Trump již předem prohlásil, že dnešní večer plánuje strávit s těmi, kteří ho do úřadu zvolili a kteří podle průzkumů veřejného mínění nadále setrvávají na jeho straně.

Trump, jenž obviňuje média ze lží, se rozhodl nezúčastnit se dnešní výroční večeře pořádané asociací korespondentů v Bílém domě, jíž se v minulosti prezidenti tradičně účastnili. Trump je prvním prezidentem od roku 1981, který na akci nepřijde.

Místo toho večer stráví mezi voliči ve státě Pensylvánie, kde ve volbách získal 48 procent hlasů. Bylo to poprvé, co tento stát podpořil republikánského kandidáta od roku 1988, kdy místní hlasovali pro George Bushe staršího, napsala agentura AP. V metropoli státu Harrisburgu vystoupí Trump na shromáždění svých stoupenců.

,,Společně vidíme, jaké úspěchy jsou možné, když stavíme Američany na první místo," prohlásil v rozhlasovém projevu Trump. ,,Proto jsem nařídil odstoupení USA od transpacifické smlouvy. Ten den byl rozhodujícím okamžikem pro naši zemi. Upozornil totiž ostatní země světa, že američtí dělníci již nebudou zrazováni," dodal.

Trump se dnes večer (místního času) chystá podepsat výnos nařizující ministerstvu obchodu a Úřadu obchodního zmocněnce USA (USTR), aby přezkoumaly americké obchodní dohody. Cílem je zjistit, zda obchodní partneři Spojených států a Světová obchodní organizace jsou vůči USA spravedlivé, uvedla agentura AP.

Liberální média v hodnocení prvních 100 dní Donalda Trumpa poukázala na to, že se prezidentovi nedaří plnit nejvýznamnější sliby, které dal v předvolební kampani. Neprosadil mimo jiné v Kongresu zrušení a nahrazení zdravotní reformy známé jako Obamacare, kvůli otázkám kolem financování je nejasný také osud výstavby zdi na hranicích s Mexikem.

I kritici prezidenta USA ale připouštějí, že některým svým předvolebním slibům Trump dostál. Prosadil zvolení nového ústavního soudce, vydal několik exekutivních příkazů omezujících regulaci podnikání a ochranu životního prostředí a oznámil již zmíněný odchod od transpacifické obchodní smlouvy.

Zdroj: ČTK

Tagy článku