Trump: Maduro je osobně odpovědný za uvězněné lídry opozice

Trump: Maduro je osobně odpovědný za uvězněné lídry opozice
Popisek: Donald Trump
02 / 08 / 2017, 08:30

Americký prezident Donald Trump v prohlášení uvedl, že jeho venezuelský protějšek Nicolás Maduro je v očích USA osobně odpovědný za zdraví a bezpečnost dvou uvězněných opozičních vůdců. Šéf Bílého domu také odsoudil ,,Madurovu diktaturu" a vyzval k okamžitému propuštění všech uvězněných zástupců opozice. Informovala o tom agentura Reuters.

Venezuelská tajná služba odvedla dva významné opoziční vůdce Leopolda Lópeze a Antonia Ledezmu z jejich domů v pondělí. Oba přední Madurovi kritici, které předtím venezuelský režim poslal do domácího vězení, byli odvedeni patrně do vojenského vězení. Stalo se tak dva dny po kontroverzních volbách do Ústavodárného shromáždění, kvůli jehož ustavení chystá opozice rozsáhlé protesty.

Ústavodárné shromáždění, které opozice považuje za nedemokratický prostředek k udržení vlády neoblíbené hlavy státu, má být podle venezuelského viceprezidenta Tarecka El Aissamiho svoláno ,,do několika hodin". Opozice, která volby do nového orgánu bojkotovala, chystá na dnešek velkou demonstraci.

Protesty během voleb do Ústavodárného shromáždění si podle místního opozičního listu El Nacional vyžádaly 17 obětí.

Venezuela se už několik let potýká s ekonomickou krizí, v níž se lidem nedostává základních potravin a léků. Právě to je jeden z důvodů, proč lidé demonstrují už měsíce proti vládě, jejíž socialistické hospodářské politice přičítají vinu za krizi. Od dubna už trvají téměř každodenní protesty v ulicích, které si vyžádaly přes sto obětí. Jejich impulsem bylo rozhodnutí nejvyššího soudu převzít pravomoce parlamentu, v němž má od loňského ledna většinu opozice.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.