Trump obvinil Katar z financování terorismu na nejvyšší úrovni

Trump obvinil Katar z financování terorismu na nejvyšší úrovni
Popisek: Donald Trump
10 / 06 / 2017, 16:00

Americký prezident Donald Trump obvinil Katar z financování terorismu na té nejvyšší úrovni. Zemi vyzval, aby zastavila financování a propagaci své extremistické ideologie, uvedl dnes server listu The Guardian. S Katarem tento týden přerušila diplomatické styky více než desítka převážné arabských zemí. Jako důvod uvedly, že Katar destabilizuje bezpečnostní situaci v regionu a podporuje terorismus. Země tato obvinění odmítá.

Trump už v pátek řekl, že arabští lídři, s nimiž se v květnu setkal v Saúdské Arábii, ho vyzvali k jasnému postoji vůči Kataru. ,,Museli jsme se tedy rozhodnout: půjdeme tou snazší cestou, anebo konečně podnikneme těžké, ale nutné kroky? My musíme přestat financovat terorismus," řekl Trump. ,,Stát Katar je historicky, bohužel, sponzorem terorismu na velmi vysoké úrovni," dodal.

Mírněji se k situaci už dříve vyjádřil americký ministr zahraničí Rex Tillerson, podle kterého už země v boji proti terorismu udělala pokrok. Ministr ale dodal, že je potřeba udělat víc. Blokáda Kataru podle něj komplikuje boj proti teroristům z Islámského státu a má humanitární následky.

Trumpovu výzvu adresovanou Kataru dnes podpořily Bahrajn, Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty. Naopak na Tillersonův požadavek zmírnit blokádu Kataru tyto země nereagovaly.

Ministerstvo zahraničí Bahrajnu uvedlo, že Trumpův postoj vůči Kataru potvrzuje rozhodnost Spojených států bojovat proti terorismu ve všech jeho podobách. Spojené arabské emiráty pak ve svém prohlášení ocenily Trumpovo ,,vedení v boji proti znepokojující podpoře extremismu ze strany Kataru".

Saudská Arábie už dříve uvedla, že země je odhodlána podniknout ,,rozhodné kroky k zastavení všech zdrojů financování terorismu". Takový postoj země údajně zaujala na pozadí summitu arabských zemí a USA, kde Trump mluvil o islámském terorismu.

Trumpovy výroky kritizoval bezpečnostní poradce bývalého prezidenta Baracka Obamy Ben Rhodes. Podle něj Spojené státy zjevně nemají pro vyřešení krize žádnou strategii. Trumpovy bezmyšlenkovité výroky pak podle něj ohrožují americké operace proti radikálům z IS a rovněž americké jednotky v regionu, krom toho podle něj mohou způsobit eskalaci konfliktu s Íránem.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace