Trump odmítá odpovědnost v případu se zásilkami s výbušninou

Trump odmítá odpovědnost v případu se zásilkami s výbušninou
27 / 10 / 2018, 11:30

Americký prezident Donald Trump si je vědom, že hlavní podezřelý v případu balíčků s výbušninou Cesar Sayoc je jeho podporovatelem, žádnou odpovědnost za jeho činy ale prý nenese. Šéf Bílého domu to v pátek řekl novinářům před odletem na večerní setkání s voliči ve státě Severní Karolína. Trump se domnívá, že jeho rétorika není na vině a že by naopak mohl být ještě ostřejší, uvedla agentura AP.

"Myslím si, že se celkem držím. Víte, opravdu bych mohl přidat," odpověděl Trump na otázku ohledně svých častých slovních výpadů proti Demokratické straně, které podle prezidentových kritiků polarizují americkou společnost. Trump následně dodal, že média o něm a o republikánech hovoří "extrémně nespravedlivě". "Ale přes to všechno vyhráváme, takže to se mi líbí," uzavřel americký prezident.

Otázky novinářů reagovaly na zprávu o zadržení hlavního podezřelého v případu balíčků s výbušninou rozesílaných čelním představitelům Demokratické strany a hlasitým Trumpovým kritikům. Zatčeným je 56letý registrovaný volič Republikánské strany z jihu Floridy a Trumpův stoupenec, který podle všeho na sociálních sítích vyhrožoval demokratům a sdílel konspirační teorie.

Agentura AP nicméně konstatuje, že Trump po zadržení Sayoca změnil tón svých vyjádření o kauze podomácku vyrobených trubkových bomb. "Tyto zastrašující činy jsou opovrženíhodné a nemají v naší zemi místo," řekl v Bílém domě. Dodal, že "nesmíme dovolit, aby politické násilí v Americe zapustilo kořeny" a že osoby zodpovědné za aktuální hrozbu budou stíhány podle plného rozsahu zákonů.

Ještě o několik hodin dříve si ale prezident na twitteru stěžoval, že případ podezřelých zásilek odvádí pozornost od úspěchů republikánů. "Republikáni si vedou tak dobře v předčasném hlasování (v rámci voleb do Kongresu) a v průzkumech a pak přijde ta věc s 'bombami' a všechna energie zeslábne - zpravodajství nemluví o politice. Velmi nešťastné, co se děje," napsal.

Trump tento týden po identifikaci prvních nebezpečných zásilek prohlásil, že část odpovědnosti nesou i média, která prý musí skoncovat s "neustálými nepřátelskými a negativními" projevy. Na pátečním shromáždění v Severní Karolíně pak novináře obvinil, že činy Sayoca využívají k nahánění politických bodů.

"Viděli jsme v posledních hodinách snahu médií použít zlověstné počínání jedné osoby k tomu, aby na mě a na Republikánskou stranu nahnali politické body," citovala amerického prezidenta agentura Reuters. Publikum na akci údajně skandovalo "CNN stojí za houby", což je fráze z jedné z nálepek na autě údajného autora trubkových bomb Sayoca.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.