Trump odvolal propagátora ,,bílého nacionalismu" z bezpečnostní rady

Trump odvolal propagátora ,,bílého nacionalismu&quote; z bezpečnostní rady
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Steve Bannon
06 / 04 / 2017, 12:00

Americký prezident Donald Trump odvolal svého hlavního stratéga Steva Bannona z funkce stálého člena Národní bezpečnostní rady (NSC), která je klíčovým poradním orgánem prezidenta v otázkách boje proti terorismu či vojenských misí. Podle agentury AP to vyplývá z dnes zveřejněného textu Bílého domu o novém složení rady. Kontroverzní poradce byl členem rady složené z politických, vojenských a bezpečnostních špiček od ledna a mnozí jej kritizovali jako nekompetentního.

Trump původně účast Bannona, jehož názory jsou označovány za xenofobní či rasistické, na bezpečnostních jednáních hájil s tím, že je to bývalý příslušník námořnictva. Jeho úkolem v NSC bylo podle zdrojů agentury AP blízkých prezidentovi zajistit, aby se orgán tvořený experty s názory mnohdy odlišnými od Trumpa ,,sladil" s prezidentovou vizí bezpečnostní politiky. Bannon měl rovněž docílit efektivnějšího fungování rady, než tomu bylo za Trumpova předchůdce Baracka Obamy. Nyní však Trump své rozhodnutí přehodnotil.

Nejmenovaný činitel Bílého domu podle agentury Bloomberg odvolání vysvětlil tím, že Bannon byl v radě mimo jiné kvůli tomu, aby dohlížel na jiného Trumpova poradce Michaela Flynna, který zastával funkci hlavního bezpečnostního poradce. Kvůli tomu, že neinformoval prezidenta o svých schůzkách s ruským velvyslancem, byl ale Flynn v únoru odvolán, a proto již podle zmíněného činitele nebylo třeba Bannona v radě dále držet.

Někteří američtí komentátoři za jeho koncem ve funkci vidí posilování vlivu silových ministrů a šéfů bezpečnostních složek na úkor Bílého domu. Flynnův nástupce v roli hlavního bezpečnostního poradce generál Herbert R. McMaster dostal podle AP volnou ruku k reorganizaci rady.

Bílý dům v posledních týdnech čelí kritice mimo jiné v souvislosti s vyšetřováním údajného napojení Trumpových lidí na Rusko během předvolební kampaně, do níž podle tajných služeb zasahovali v Trumpův prospěch ruští hackeři. Trumpův úřad se mimo jiné potýká s obviněním, že ovlivňoval republikánského šéfa kongresového výboru vyšetřujícího zmíněné ruské vazby. Některá americká média vidí ve změnách v NSC rovněž možnou reakci na tyto kritiky.

Pravidelných schůzek řídícího výboru NSC se nově bude účastnit i šéf tajných služeb Dan Coats a předseda sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil Joseph Dunford, kteří byli od Trumpova nástupu z nejužšího vedení rady vyloučeni.

Bannon, který byl ještě loni šéfem ultrapravicového webu Breitbart News publikujícího otevřeně protižidovské, protimuslimské či sexistické materiály, zůstává Trumpovým hlavním stratégem.

 

psali jsme:

Šedá eminence Bílého domu: Válka s Čínou bude. Už za pár let

 

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.